Współpraca partnerska Apatora i Politechniki Łódzkiej | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
17 sty 2019, 09:21

Współpraca partnerska Apatora i Politechniki Łódzkiej

Wzajemna wymiana wiedzy, realizacja wspólnych projektów badawczo-rozwojowych, obopólne działania na rzecz skutecznego przygotowania studentów do wymogów zmieniającego się rynku pracy – to główne przesłanki umowy o współpracy, którą 16 stycznia 2019 r. w Łodzi podpisali prof. Sławomir Wiak, rektor Politechniki Łódzkiej i Mirosław Klepacki, prezes Zarządu Apator SA.

Dokument stanowi jasną deklarację zacieśniania wzajemnych relacji i rozwijania nowych form współpracy. - Transfer wiedzy i kooperacja między środowiskiem naukowym i biznesem będzie z pewnością służyć naszemu przedsiębiorstwu, liczę, że wzbogaci także środowisko nauki – wskazuje Mirosław Klepacki – Może stać się dla nas wszystkich dodatkowym impulsem do rozwoju nowych technologii i produktów.

Apator to międzynarodowa grupa kapitałowa producentów urządzeń i systemów pomiarowych, a także dostawców rozwiązań do automatyzacji pracy sieci elektroenergetycznej. Politechnika Łódzka ma bliskie relacje z jedną ze spółek Grupy – Apator Elkomtech.

- W tym roku postanowiliśmy sformalizować nasze kontakty podpisując umowę partnerską. Szczególną uwagę przywiązujemy do wzajemnego zobowiązania się do prowadzenia wspólnych projektów naukowo – badawczych. Jest to istotne w kontekście nowej Ustawy o Szkolnictwie Wyższym i tworzeniu skutecznych mechanizmów transferu technologii z uczelni – podkreśla rektor prof. Sławomir Wiak.

Apator dysponuje dużym doświadczeniem w branży energetycznej oraz wykwalifikowaną kadrą konstruktorów, programistów i technologów, które mogą stanowić dla Politechniki Łódzkiej solidną bazę do inicjowania nowych prac badawczych zorientowanych na aktualne potrzeby sektora energetycznego oraz wykonywania cennych dla tego rynku analiz i ekspertyz. Z kolei Politechnika Łódzka, dysponująca dostępem do najnowszej wiedzy i technologii, posiadająca silne zaplecze badawcze, może stanowić dla przedsiębiorstwa cenne źródło wiedzy i inspiracji dla innowacji.

Warto nadmienić, że na upowszechnianiu współpracy między uczelniami a biznesem skorzystają nie tylko zainteresowane strony, ale także cała gospodarka. Przyszłością naszego kraju jest bowiem rozwój gospodarki opartej na wiedzy, dlatego podstawą podpisanej umowy jest tworzenie skutecznych mechanizmów sprzyjających powstawaniu innowacji i ich komercjalizacji.

- W Politechnice Łódzkiej przy Centrum Współpracy z Gospodarką, Innowacji i Transferu Technologii powstaje Inkubator Przedsiębiorczości Akademickiej, którego ważnym partnerem, mamy nadzieję, stanie się Apator SA – mówi rektor prof. Wiak.

W Grupie Apator działają liczne centra kompetencyjne R&D, wyspecjalizowane w opracowywaniu innowacji produktowych dla obszaru pomiaru i zdalnego odczytu mediów, automatyki oraz systemów sterowania i nadzoru siecią elektroenergetyczną.

Apator i Politechnika Łódzka liczą także, że wśród studentów i absolwentów uczelni spółki Grupy pozyskają nowych, zdolnych pracowników. – Dla studentów Politechniki Łódzkiej współpraca z Grupą Apator, wdrażającą nowoczesne rozwiązania i produkty, może być doskonałą okazją do zdobycia cennej wiedzy i doświadczenia, a także niezbędnych kwalifikacji i cennych na rynku kompetencji - podsumowuje Mirosław Klepacki.

Grupa Apator w ramach trzech wyspecjalizowanych segmentów biznesowych (Energia Elektryczna, Woda i Ciepło oraz Gaz) wdraża na rynek zaawansowane technologicznie produkty i usługi, w tym rozwiązania klasy smart oraz systemy do aktywnego zarządzania sieciami dystrybucji mediów energetycznych. Grupę Apator tworzy 16 podmiotów zarówno krajowych, jak i zagranicznych, mających siedziby w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Czechach, Rosji, na Słowenii i Ukrainie oraz w Danii. Apator jest pracodawcą dla ponad 2700 pracowników.

Politechnika Łódzka plasuje się w czołówce najlepszych uczelni w Polsce, jest jedyną uczelnią techniczną w regionie łódzkim. Kształci prawie 17 tysięcy studentów, w tym także w języku angielskim i francuskim. W uczelni zatrudnionych jest 1400 naukowców. Komisja Europejska nadała Politechnice Łódzkiej prestiżowe logo HR Excellence in Research. Wśród strategicznych celów uczelni ważne miejsce zajmuje komercjalizacja wyników badań oraz współpraca z otoczeniem gospodarczym m.in. w zakresie edukacji, opracowywania nowoczesnych technologii i prowadzenia projektów badawczych z parterami w Polsce i za granicą.

Źródło: Spółka, #APT

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości