Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Unia Europejska: Zielona energia pokrzyżowała szyki Putinowi. OZE wyprodukowały zimą więcej energii niż paliwa kopalne

Jak informuje think – tank Ember: efektywność energetyczna i źródła generujące zieloną energię pomogły Europie przetrwać kryzys wywołany przez Rosję. Zimą, pierwszy raz w historii, OZE wyprodukowały więcej prądu od źródeł konwencjonalnych, co uniemożliwiło Putinowi szantażowanie Starego Kontynentu.


OZE wspomogły UE podczas zimowego kryzysu

W ramach działań mających na celu przezwyciężenie kryzysu energetycznego Unia Europejska ustaliła dobrowolny cel redukcji zapotrzebowania na energię elektryczną dla poszczególnych państw członkowskich na okres zimowy. Ten czynnik wraz z cieplejszą pogodą i wysokimi cenami energii elektrycznej, spowodował, że zapotrzebowanie na prąd spadło w całej UE.

Gwałtowna redukcja generacji węglowej i gazowej w porównaniu do sezonu zimowego 2021/22, spowodowała, że po raz pierwszy w historii prym w produkcji energii wiodły na Starym Kontynencie odnawialne źródła energii. W efekcie emisje sektora energetycznego UE w okresie zimowym były najniższe w historii.

Alert europejski: Nowy cel OZE na poziomie 45%. Zakończyły się trylogi dyrektywy RED III

Podsumowanie zimowego kryzysu energetycznego

Think – tank Ember wylicza w swoim najnowszym opracowaniu w jaki sposób udało się Europie przetrwać zimę mimo silnego kryzysu.

Po pierwsze, prawie każde państwo członkowskie zredukowało zapotrzebowanie na energię elektryczną w okresie zimowym, chociaż tylko kilka osiągnęło dobrowolny cel redukcji o 10% ustalony przez unijne prawodawstwo. Łączne zapotrzebowanie na energię w UE spadło o 6% w porównaniu do średniej pięcioletniej, co przyniosło oszczędności w wysokości 12 miliardów euro (chodzi o listopad-marzec).

W efekcie zimą energia odnawialna generowała więcej energii niż paliwa kopalne. Spadek generacji energii z paliw kopalnych wyniósł około 12% w porównaniu do poprzedniego roku. Źródła odnawialne stanowiły 40% generacji energii w UE między październikiem a marcem, podczas gdy paliwa kopalne odpowiadały za 37%.

Generacja energii z węgla spadła zimą w 15 z 18 krajów węglowych UE. Spośród 18 krajów w UE, które wciąż korzystają z węgla do produkcji energii elektrycznej, 15 zmniejszyło generację z węgla zimą 2022 roku w porównaniu do tego samego okresu w poprzednim roku. Tylko Włochy, Finlandia i Węgry zwiększyły produkcję prądu z węgla. Tamtejsze elektrownie pracowały jednak tylko na poziomie około 27% swojej pełnej zdolności produkcyjnej.

17 państw członkowskich UE zredukowało szczytowe zapotrzebowanie na energię o 5% lub więcej. W październiku 2022 roku w ramach unijnego prawodawstwa kryzysowego wprowadzono obowiązkowy cel redukcji zużycia energii o 5% w godzinach szczytu. Analiza danych godzinowych z zimowego sezonu i pięciu poprzednich zim wykazała, że większość państw członkowskich osiągnęła ten cel.

Tania i czysta energia z ukraińskiego atomu płynie od poniedziałku do polskich firm

Co z tego wynika?

Zima 2022 r. pokazała jak ważne jest zarządzanie redukcją zapotrzebowania energii, elastyczne systemy energetyczne, inwestowanie w OZE. Tak naprawdę efektywność energetyczna i źródła generujące zieloną energię pomogły Europie przetrwać kryzys wywołany przez Rosję. Wstrzymywanie eksportu węglowodorów przez Kreml okazało się nieskuteczne, co wzmocniło poparcie UE dla Ukrainy.

udostępnij: