Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Figene wybiera się na GPW. „115 MW w lądowej energetyce wiatrowej gotowych do wybudowania”

Figene to grupa kapitałowa, która zajmuje się budową projektów wytwórczych, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych. W ciągu roku grupa chciałaby przenieść się na główny parkiet GPW.

Figene ma 115 MW w wietrze w formule ready to build

Firma skupia się na rozwoju farm wiatrowych, fotowoltaiki i magazynów energii. Dążą do zbudowania portfolio inwestycyjnego, w którego skład wejdą farmy wiatrowe o łącznej mocy około 500 MW. Obecnie aż 115 MW mocy wiatrowych planowanych przez spółkę ma status gotowości do budowy (ang. ready to build). Są to projekty, które uzyskały warunki przyłączenia do sieci energetycznej oraz pozwolenie na budowę. To istotne w kontekście nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej, zgodnie z którą nowe farmy mogą powstawać w odległości 700 m. od zabudowań. W efekcie nadal około 99 proc. terytorium Polski nie nadaje się do ich powstania.

„Mamy projekty wiatrowe ready to build, z wszelkimi pozwoleniami, warunkami przyłączenia o łącznej mocy 115 MW. Możemy je budować niezależnie od zapisów tak zwanej ustawy odległościowej. Inwestycje OZE Grupy Figene, dzięki swojej wysokiej produktywności, wynoszącej ponad 322 tyś MWh rocznie, co przekłada się na bardzo solidny strumień przychodów. Zastępując nimi elektrownie konwencjonalne, zmniejszylibyśmy krajową emisję CO2 o ponad 350 tys. ton rocznie. Tym samym projekty Figene wpisują się w planowaną przez rząd zieloną transformację systemu energetycznego kraju” – mówi nam Robert Koński, wiceprezes Figene.

Zamknięcie negocjacji na temat finansowania 115 MW w wietrze jest przewidziane w ciągu sześciu miesięcy.

„Chcemy realizować procesy budowy jak tylko zapewnimy ich finansowanie. Najbliżej realizacji jest projekt Unio Verde Gromadka na Dolnym Śląsku o mocy 57 MW. Pracujemy nad pozyskaniem finansowania dla tej inwestycji. Z doświadczenia wiemy, że każdy z naszych projektów jesteśmy w stanie wybudować w około 12 miesięcy” – dodaje menadżer.

OZE dostarczyły rekordową ilość energii polskiej gospodarce

Gigant odzieżowy partnerem Figene

Figene posiada profesjonalną mapę wietrzności całego kraju, co w branży nie jest wcale normą, i potrafi dobierać odpowiednie lokalizacje dla swoich inwestycji. „To coś co nas odróżnia” – mówi wiceprezes grupy podkreślając, że docelowo spółka chce wybudować 500 MW w lądowych farmach wiatrowych.

Kolejnym elementem strategii Figene jest rozwój technologii PV. Fotowoltaika jest jednym z najszybciej rozwijających się segmentów przemysłu energetycznego. Panele fotowoltaiczne pozwalają na wytwarzanie energii elektrycznej bez emisji szkodliwych gazów, a jednocześnie są łatwe w montażu i konserwacji. Spółka ma w planach 200 MW w fotowoltaice.

Figene to także spółka obrotu. Pierwszym dużym klientem zdobytym przez spółkę jest gigant odzieżowy – LPP (właściciel marek Reserved, Cropp, House, Mohito etc.).

W Unii Europejskiej rośnie moc z energii wiatrowej. Polska z nowym rekordem

Co z tego wynika?

Lądowa energetyka wiatrowa i fotowoltaika to core business Figene. Realizacja projektów dających łącznie 115 MW w wietrze na być dla Figene trampoliną do GPW. Spółka już dziś jest zbyt duża na NewConnect i wyczekuje dobrego momentu na IPO.

„Sądzimy, że z naszym portfolio projektów i potencjałem przychodów pasujemy bardziej do rynku głównego GPW niż do NewConnect. Z pewnością przeniesiemy notowania na główny rynek, ale czas na NewConnect chcemy wykorzystać produktywnie i przekonać inwestorów, że wiemy jak i potrafimy realizować duże projekty OZE na własne potrzeby” - informuje Robert Koński, wiceprezes Figene.

Spółka chciałaby jednak także docelowo inwestować w magazyny energii i zielony wodór. Jednak na razie to pieśń przyszłości. Te technologie są kosztowne i dopiero rozwijane.

Tagi

udostępnij: