Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Zielony briefing 4 marca [codziennie o 7.00 rano]. Banki rozwojowe sfinansują atom?; Będzie zmiana ministra klimatu?; System energetyczny nie radzi sobie z OZE

Informacja dnia

Dyrektor Generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), Rafael Grossi, wezwał globalne banki rozwoju i ich rządowych udziałowców do finansowania nowych projektów związanych z energią jądrową. Ostrzegł, że brak takiego finansowania może opóźnić transformację energetyczną.

W tym kontekście światowi przywódcy mają wziąć udział w szczycie poświęconym energii jądrowej w Brukseli, gdzie będą omawiane sposoby przezwyciężenia sprzeciwu niektórych krajów, w tym Niemiec, wobec finansowania projektów jądrowych przez banki rozwoju.

Kanclerz Niemiec, Olaf Scholz, nazwał debatę na temat energii jądrowej "martwą" i podkreślił sprzeciw kraju wobec tej formy energii od katastrofy w Fukushimie w 2011 roku. Niemcy argumentują również, że uznawanie energii jądrowej za zieloną może odciągnąć kapitał od inwestycji w nowe technologie, takie jak zielony wodór.

MAEA naciska na zmiany praktyk kredytowych banków rozwoju, a zwolennicy energii jądrowej twierdzą, że wsparcie tych instytucji jest kluczowe dla osiągnięcia celu zwiększenia globalnej mocy jądrowej do 2050 roku. Bank Światowy i Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) unikają finansowania nowych projektów jądrowych od pewnego czasu, częściowo z powodu sprzeciwu niektórych krajów.

MAEA szacuje, że roczne inwestycje w energię jądrową muszą wzrosnąć ponad dwukrotnie do 100 mld USD do 2030 roku, aby osiągnąć cele porozumienia paryskiego dotyczące zerowych emisji dwutlenku węgla netto do 2050 roku. 

Nagłówki warte uwagi

X files 

Mariusz Gierszewski, dziennikarz Radia Zet, sugeruje że ze swoim stanowiskiem może się pożegnać minister klimatu, Paulina Hennig – Kloska.

[WIDEO] Pierwsza polska elektrownia atomowa powstaje już 60 lat. Gierek, Kaczyński, Tusk.. kto był najbliżej

udostępnij: