Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

WIG – Energia z najwyższym poziomem od 11 miesięcy. Rząd złożył propozycję warunków nabycia aktywów węglowych największym spółkom energetycznym

Skarb Państwa, reprezentowany przez resort aktywów państwowych, zaproponował spółkom energetycznym PGE, Tauron, Energa i Enea warunki nabycia ich aktywów węglowych oraz przekazania ich do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. To ważny krok w kierunku restrukturyzacji polskiej energetyki.


PGE, Tauron, Enea i Energa otrzymały od Ministerstwa Aktywów Państwowych propozycję przejęcia aktywów węglowych. Wśród spółek, które otrzymały propozycję, znajdują się: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (Bełchatów, Opole, Dolna Odra i Turów), Tauron Wytwarzanie (m.in. Jaworzno, Siersza, Łaziska, Łagisza), Enea Wytwarzanie (Kozienice) oraz Enea Elektrownia Połaniec i Energa Elektrownie Ostrołęka.

Warto zaznaczyć, że wszystkie spółki podkreślają, że otrzymana propozycja ma charakter niewiążący i nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Oznacza to, że Ministerstwo Aktywów Państwowych nie jest prawnie zobowiązane do jej realizacji. Niemniej jednak dokument zawiera kluczowe warunki transakcji, które są istotne dla dalszych negocjacji.

Cała inicjatywa ma doprowadzić do utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), która będzie odpowiedzialna za zarządzanie aktywami węglowymi i zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Jakie oferty otrzymały spółki?

W przypadku spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GIEK), zaproponowana przez Skarb Państwa oferta wyniosła 849 mln zł. Energia Wytwarzanie zaproponowała sprzedaż Energi Elektrownie Ostrołęka za 153 mln zł.

Co do Enei, zaproponowana cena sprzedaży udziałów Enea Wytwarzanie wynosi 2,479 mld zł, a akcji Enea Elektrownia Połaniec 632 mln zł. Wartości zostały określone na podstawie wartości przedsiębiorstw ustalonych według mechanizmu locked-box na dzień 30 września 2022 roku, po uwzględnieniu wartości długu netto.

W przypadku Tauron Wytwarzanie, cena zakupu składa się z dwóch elementów. Pierwszy to cena za akcje spółki TW, za których sprzedaż zaproponowano symboliczną kwotę 1 zł. Drugi element to wartość zadłużenia Tauron Wytwarzanie w stosunku do Tauron Polska Energia, które będzie podlegać spłacie przez Skarb Państwa.

"Proces porządkowania polskiego sektora energetycznego, za który odpowiada Ministerstwo Aktywów Państwowych, miarowo postępuje do przodu. Otrzymaliśmy propozycję zawierającą warunki zakupu naszych aktywów wytwórczych opartych na węglu. Sfinalizowanie transakcji sprzedaży elektrowni węglowych jest zgodne z naszą strategią czyli Zielonym Zwrotem Taurona i odblokuje nasz potencjał inwestycyjny oraz pozwoli na zwiększenie dynamiki energetycznej transformacji" - powiedział, cytowany w komunikacie, Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron.

Alert legislacyjny: rząd wprowadza zmiany w limicie zamrożonej ceny energii

NABE

W grudniu ubiegłego roku Ministerstwo Aktywów Państwowych, przedstawiciele spółek energetycznych oraz związków zawodowych zawiązali społeczną umowę towarzyszącą procesowi tworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.

Szybko rosnące ceny uprawnień do emisji CO2, przy tak wysokim udziale majątkowym aktywów węglowych spowodował, że konieczna stała się zmiana modelu funkcjonowania całego sektora energetycznego. W efekcie dyskusji na ten temat pojawił się pomysł utworzenia spółki śmieciowej, w której węgiel powoli wygaszano by w zgodzie z ideami europejskiej strategii Zielonego Ładu. Jednocześnie pozbawione tego ciężaru koncerny energetyczne mogłyby się skupić na inwestowaniu w technologie neutralne emisyjnie. Początkowo wskazywano na OZE, ale dziś w dyskursie pojawiają się coraz częściej także SMR-y.

Jako fundament do powstania spółki śmieciowej agregującej aktywa węglowe wskazano PGE GiEK, który docelowo zmieni się w Narodowa Agencję Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) i zacznie przejmować problematyczny majątek największych spółek energetycznych.

Alert legislacyjny: rząd prowadzi prace nad przepisami wynagradzającymi odbiorcom straty z tytułu braku dostaw energii

Co z tego wynika?

Dla inwestorów, to jeden z najbardziej kluczowych procesów, od który pozwoli określić potencjalny wzrost polskiej energetyki na warszawskim parkiecie. Potwierdzają to dzisiejsze (17.07.2023 r.) notowania na giełdzie, które rosną w dwucyfrowym tempie. Najmocniej zyskują Enea i Tauron, których akcje drożeją o ponad 20 proc.

Wzrost odnotował także branżowy indeks giełdowy WIG – Energia, który od otwarcia sesji zanotował wzrost o około 12,6 procent, osiągając poziom 2654,59 punktów. To jego najwyższy poziom od prawie 11 miesięcy.

Ważna informacja dla inwestujących w energetykę. Są szanse na przedłużenie rynku mocy

udostępnij: