Przejdź do treści
Spotify
Kategoria::
Kategoria

Spotify z 65 mln euro zysku, ale 1500 pracowników straci pracę.

CEO Spotify Daniel Ek zapowiedział, że w firmie planowana jest redukcja zatrudnienia o 17%. Ten ruch ma być przygotowaniem spółki do nadchodzącego spowolnienia i sposobem na znalezienie kolejnych oszczędności. 


Spotify w szybkim tempie stał gigantem na rynku streamingu muzycznego. Obecnie liczba subskrybentów aplikacji stanowi ok. 30% wszystkich klientów korzystających ze streamingu muzycznego. Choć spółka mocno przewyższa konkurencję, a w ostatnim kwartale udało jej się uzyskać mocne wyniki, wygląda na to, że Spotify już teraz zbroi się na potencjalne problemy. 

Udział subskrybentów poszczególnych platform streamingowych 
Źródło: Exploding Topics

Zobacz także: Złoto wraca do łask, a akcje spółek je wydobywające są gotowe do wzrostów

Pierwszy kwartał na plusie od ponad roku 

Dzięki utrzymaniu wzrostu aktywnych użytkowników, a także nowych subskrybentów, Spotify osiągnęło w 3 kwartale 3,35 mld euro przychodów. Jednocześnie spółce udało się doprowadzić po raz pierwszy od 2021 r. do spadku kosztów w ujęciu r/r. Spotify zredukowało koszty operacyjne o 13%. 

To pozwoliło spółce zakończyć 3 kwartał z wynikiem netto w wysokości 65 mln euro. Tym samym spółka po raz pierwszy prawie 1,5 roku zakończyła kwartał na plusie. 

 3q23 (mln euro)3q22 (mln euro)
Przychody3 3573 036
Przychody od użytkowników   premium2 9102 651
Przychody z reklam447385
Koszty operacyjne853978
EBITDA53-184
Zysk netto65-166
Zobacz także: Spekulacyjne ruchy na rynku obligacji. FED otwiera drzwi do obniżek stóp procentowych

Planowane zwolnienia 

Ujemna dynamika kosztów operacyjnych wynikała z mniejszych wydatków na personel oraz marketing. Jednakże spółka nie zamierza rezygnować z dalszych cięć wydatków. Jak informuje sam CEO spółki, w 2020 r. i w 2021 r. Spotify wykorzystało otoczenie niskich stóp procentowych, kiedy to kapitał był wyjątkowo tani, dzięki czemu spółki technologiczne mogły przeprowadzać agresywne inwestycje. W przypadku szwedzkiego giganta muzycznego przełożyło się to na mocną rozbudowę zespołu i pozyskanie wielu nowych pracowników. 

Agresywna ekspansja okazała się jednak zbyt duża i Spotify zatrudniło zbyt wielu pracowników. Teraz przychodzi pora na cięcia zespołowe w celu uzyskania oszczędności pozwalających podtrzymać mocne wyniki. Jak zapowiada CEO, spółka zamierza zwolnić ok. 17% swoich pracowników. 

Nie będzie to pierwsza taka decyzja w tym roku. Gigant muzyczny rozpoczął zwolnienia już na początku 2023 r., kiedy to zredukował zatrudnienie o ok. 6%. Następnie w czerwcu spółka zdecydowała się na kolejny taki ruch i zwolniła ponad 200 pracowników. Wygląda na to, że w otoczeniu wysokich stóp procentowych i wiszącego nad spółkami wzrostowymi spowolnienia gospodarczego takie ruchy mogą okazać się nieuniknione w celu utrzymania dobrych wyników. 

Decyzja Daniela Eka została przyjęta przez rynek pozytywnie i Spotify osiągnął nowe tegoroczne szczyty, wracając do poziomów z samego początku 2022 r. 

 Zobacz także: Apple przegrywa walkę na chińskim rynku. Najnowsze dane pokazują coraz większe sukcesy konkurencji
udostępnij: