Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Nvidia rozbudziła rynek i oczekiwania względem spółek technologicznych. Kluczowe będą teraz wyniki Salesforce

Świetne wyniki Nvidii napędziły oczekiwania odnośnie spółek technologicznych. W przypadku Salesforce analitycy oczekują 10% wzrostu przychodów, jednak dla inwestorów dużo ważniejsza będzie informacja o marży EBITDA, którą po dołku w 2022 r. spółka regularnie poprawia.


Jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu inwestorskim tego tygodnia będą wyniki Salesforce. Spółka pokaże rezultaty za 2Q23 już w tę środę (30.08).

Akcje Salesforce są dostępne na platformie SaxoTraderGo pod tym linkiem.

Salesforce notowania

Chaos na chińskim rynku nieruchomości. Jak kryzys Evergrande i Country Garden wpłynie na globalną gospodarkę

Cel Salesforce: ciągły wzrost rentowności

Wyniki pozostałych firm technologicznych i programistycznych sugerują, że Salesforce także może pokazać pozytywne wyniki za 2Q23. Analitycy przewidują przychody spółki na poziomie 8,5 mld USD (+10% r/r) oraz wynik EBITDA w wysokości 3,5 mld USD. W przypadku tej drugiej wartości oznaczałoby to znaczącą poprawę w stosunku do poprzedniego roku, kiedy to spółka pokazała w 2 kwartale 1,3 mld USD.

Ostatnie miesiące pokazują, że inwestorzy patrzą na Salesforce zdecydowanie przychylniej. Od początku tego roku spółka urosła już prawie o 60%, a głosy krytykujące rentowność spółki w styczniu 2023 r. obecnie zdecydowanie przycichły.

Spółka jest na bardzo dobrej drodze do odbudowania marży EBITDA, której poziomy załamały się pod koniec 2021 r. Wtedy to z rekordowego poziomu 22,4% marża zaliczyła spadek do ok. 18%. Jednak ostatnie kwartały naznaczone były ciągle rosnącymi wartościami i obecnie spółka zbliża się do przebicia rekordowych poziomów.

Jeśli za 2Q23 uda jej się utrzymać tendencję wzrostową, inwestorzy mogą zaakceptować to jako sygnał trwałego trendu. W długim horyzoncie docelowe poziomy może wyznaczać przykład Microsoftu, którego obecne poziomy marży wahają się w okolicach 50%.

Marża EBITDA Salesforce
Źródło: Saxo Bank

18 spółek zagranicznych, których akcje, według analityków, mogą wzrosnąć ponad 60%

Oczekiwane wyniki w górę po wynikach Nvidii

Imponujące wyniki producenta kart graficznych i procesorów wystrzeliły oczekiwania dotyczące wyników za nadchodzące 12 miesięcy, w szczególności w przypadku spółek technologicznych z S&P 500. Skokowa podwyżka prognoz z ostatnich dni przypomina tę po wynikach spółki z końcówki maja.

Tym samym konsensus analityków oczekuje teraz wzrostu przychodów sektora technologicznego o ponad 10% w stosunku do początku roku.  

Oczekiwane przychody spółek technologicznych S&P500
Źródło: Saxo Bank

Sektor odzieżowy w kryzysie. Foot Locker z mocnymi spadkami

udostępnij: