Przejdź do treści
dick good
Kategoria::
Kategoria

Dick’s Sporting Goods powraca na optymistyczne tory. Mocne wyniki za 3 kwartał powodują wzrost prognoz na cały rok

Dick’s Sporting Goods zaraportowało wyższe od oczekiwań wyniki za 3q23. Dodatkowo, spółka podniosła swoje prognozy na cały 2023 r., co stanowi pozytywny sygnał w porównaniu do narracji spółki po 2 kwartale, zdominowanej pesymistyczną wizją popytu i dużych strat wynikających z akcji zorganizowanej kradzieży


Po wynikach za 2q23 notowania spółki zanurkowały, spadając o 23%. Dick’s Sporting Goods mierzyło się wtedy z podobnymi problemami, co cały segment sprzedaży detalicznej wynikających ze zorganizowanych kradzieży, generujących coraz większe straty. Pozytywne nastroje zarządu po wynikach za 3 kwartał dają szansę na odwrócenie się niefortunnych trendów w spółce.

Zobacz także: Michael Burry notuje straty i wycofuje się z gry na spadek S&P500

Wyniki powyżej oczekiwań i prognozy w górę

Dick’s Sporting Goods osiągnęło w 3q23 3,04 mld $ przychodów, co oznacza wzrost o 2,8% r/r, a także wyższy wynik od oczekiwanych 2,94 mld $. Na poziomie zysku netto spółka zaraportowała 201 mln $ (-12% r/r). Mimo spadku rentowności w stosunku do poprzedniego roku wciąż pozostaje to wyższy wynik niż oczekiwano. Po oczyszczeniu o jednorazowe wydarzenia, zysk na akcję Dick’s Sporting Goods wyniósł 2,85 $ wobec 2,44 $ oczekiwanych.

Tak pozytywne wyniki spowodowały, że spółka podniosła swoje oczekiwania na cały 2023 r. Obecnie przewiduje, że zysk na akcję wyniesie od 11,45 $ do 12,05 $, co oznacza zawężenie zakresu wobec wcześniejszych oczekiwań wynoszących 11,33-12,13$. Wciąż jednak są to niższe prognozy niż te z początku roku, kiedy to firma spodziewała się 12,9-13,8 $ zysku na akcję.

 

W przypadku przychodów, Dick’s Sporting Goods spodziewa się wzrostu 0,5-2% r/r, co również stanowi pozytywny sygnał w stosunku do poprzednich prognoz wynoszących 0-2%. Analitycy obecnie przewidują wzrost sprzedaży w wysokości 0,7%.

 

Na wyniki lepsze od oczekiwań oraz na podniesienie prognoz rynek zareagował pozytywnie, co przełożyło się na wzrost notowań spółki.

Źródło: Dick's Sporting Goods

Zarząd w optymistycznych nastrojach przed sezonem świątecznym

Za kolejny pozytywny sygnał można uznać zmianę w podejściu zarządu do sezonu świątecznego. Po opublikowaniu wyników za 2 kwartał narracja spółki była zdecydowanie negatywna. Dick’s Sporting Goods poinformowało wtedy o dużych problemach ze zorganizowanymi akcjami kradzieży, z którymi mierzyła się cała branża. To właśnie w tym zarząd dopatrywał się głównych przyczyn -23% spadku zyskowności.

 

Dodatkowo, osłabienie konsumenta zmusiło sprzedawców do agresywnych przecen i promocji, które dodatkowo popchnęły rentowność sprzedaży w dół. Pozytywne zaskoczenie, jakim okazał się okres powrotu do szkół, może zwiastować optymistyczne perspektywy na najważniejszy w sprzedaży detalicznej sezon świąteczny.

 

Mimo to analitycy zwracają uwagę na to, że choć zarząd wykazał dużo bardziej optymistyczne podejście od tego prezentowanego po wynikach za 2 kwartał, wciąż widać było zachowawczość, a podniesienie prognoz nie było bardzo agresywne. To może świadczyć o tym, że podobnie jak reszta konkurencji w sektorze sprzedaży detalicznej, Dick’s Sporting Goods patrzy na nadchodzące miesiące z realistycznym optymizmem, a nie ze zbyt wydmuchanymi nadziejami.

 

Zobacz także: Berkshire Hathaway po śmierci Charliego Mungera. Jak będzie działać firma bez partnera Warrena Buffetta

udostępnij: