Przejdź do treści
AMAZON IROBOT 2024
Kategoria::
Kategoria

Amazon rezygnuje z mega-fuzji wartej 1,4 mld $ i nie kupi iRobota. Na drodzę stanęła Komisja Europejska i FTC

Amazon planował dokonanie akwizycji spółki iRobot. Cała transakcja miała opiewać na 1,4 mld $. Jednak ze względu na blokady antymonopolowe ze strony Komisji Europejskiej oraz Federalnej Komisji Handlu gigant e-commerce finalnie wycofuje się z przejęcia. 


W otoczeniu nowych kierunków polityki antymonopolowej przejęcia i akwizycje dużych firm zdają się coraz trudniejsze do wykonania. Transakcję między Amazonem i iRobot spotkał podobny los, co próby JetBlue i Spirit, których konsolidacja została zablokowana w zeszłym roku. W grudniu z transakcji opiewającej na 20 mld $ wycofało się także Adobe, które chciało przejąć Figmę, konkurencyjnego producenta oprogramowania do obróbki graficznej. 

Zobacz także: Bankructwo Evergrande: gigantyczne straty wierzycieli i chiński rynek w kryzysie

 Nieuczciwa przewaga na platformie 

Choć formalnie KE i FTC nie zablokowały przejęcia, tak przedstawiciele Amazona otrzymali dobitne informacje, że jeżeli spółka dalej będzie dążyć do sfinalizowania transakcji, to komisje nie wydadzą na nią zgody.

U podstaw tej decyzji stały przede wszystkim obawy dotyczące nieuczciwej przewagi konkurencyjnej, jaką platforma Amazonu dawałaby iRobot nad konkurencją. Obecnie, Amazon zostawia daleko w tyle inne platformy e-commerce. Dzięki całkowitej dominacji na tym polu powstały obawy, że produkty spółki iRobot zdobyłyby zbyt dużą przewagę na rynku. Jeżeli doszłoby do faworyzowania przez algorytm produktów właśnie od tej firmy, pozostali producenci mieliby zdecydowanie utrudnione zadanie dotarcia do klientów. 

Co więcej, potencjalne połączenie produktów od iRobot z urządzeniami z serii Alexa od Amazonu mogłoby doprowadzić do zbyt dużej konsolidacji na rynku urządzeń tzw. „smart home”. 

Ranking platform e-commerce w 2022 r. według miesięcznych wejść
Źródło: Statista
Zobacz także: LVMH w 2024 roku: popyt na luksus rośnie mimo obaw o spowolnienie. Bernard Arnault zapowiada, że to będzie rok luksusu

iRobot z problemami

W obliczu utracenia szansy na wsparcie od większego podmiotu, iRobot zapowiedziało plan restrukturyzacji firmy. Krokiem w stronę stabilizacji spółki na rynku mają być mocne cięcia kadrowe. W efekcie planowane jest zwolnienie 31% pracowników. W ramach tego planu o swojej rezygnacji poinformował dotychczasowy CEO Colin Angle. Plan restrukturyzacji ma pochłonąć od 12-13 mln $ rozłożonych na dwa pierwsze kwartały 2024 r. 

Pod wpływem tych informacji akcje iRobot uległy drastycznej przecenie. W ciągu jednego dnia spółka zanotowała ponad -10% spadek. Od początku tego roku iRobot straciło ponad -60% na wartości rynkowej. 

Zobacz także: „Kupuj na dźwięk armat". Konflikty i napięcia polityczne w 2024 roku, wciąż napędzają wyniki firm zbrojeniowych

Prognozowany spadek przychodów

Więcej szczegółów dotyczących dalszej strategii firmy poznamy najprawdopodobniej na konferencji 9 lutego, kiedy to spółka pokaże swoje wyniki finansowe za ostatni kwartał 2023 r. Co do nich analitycy mają na razie bardzo konserwatywne podejście. Choć przewidują oni dalej, że ostatni kwartał pozostanie najlepszym w całym roku, tak spodziewają się spadków sprzedaży w stosunku do 2022 r. 

Na poziomie przychodów oczekują 259 mln $ (-25% r/r). Mimo mocnej obniżki sprzedaży r/r, analitycy prognozują poprawę rentowności. Strata EBITDA ma wynieść -40,3 mln $ (wobec -74,3 mln $ w 2022 r.), a szacowana strata na akcję -1,73 $ (wobec -3,07 $ rok wcześniej). 

 IV kwartał 2023 - prognozyIV kwartał 2022
Przychody259 mln $345 mln $
EBITDA-40,3 mln $-74,3 mln $
EPS-1,73 $-3,07 $

 

Opcjonalnie link: https://zagranica.strefainwestorow.pl/ 

Zobacz także: 5 spółek z „7 wspaniałych" opublikuje wyniki. Gorący tydzień na Wall Street. Kalendarz wyników i prognoz

udostępnij: