Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Najwięksi zwycięzcy i przegrani trzeciego kwartału na Wall Street, który charakteryzował się dużą zmiennością

3Q2022 charakteryzuje się presją inflacyjną oraz wysoką zmiennością – nie tylko akcje spółek, ale również wahania walutowe mocno dały się we znaki. Funt osiągnął rekordowo niski poziom w stosunku do dolara amerykańskiego.

Bank Anglii interweniuje w obronie funta. Przed Wielką Brytanią ciężki kryzys

Rentowność amerykańskich papierów skarbowych wzrosła do najwyższego poziomu od kwietnia 2011 r., a indeks S&P 500 zmierza do trzeciego z rzędu kwartału strat, po raz pierwszy od czasu kryzysu finansowego w 2008 r. Ponadto, Rezerwa Federalna zasygnalizowała, że stopy będą wyższe niż oczekiwano, ponieważ dane dotyczące inflacji w zeszłym miesiącu wciąż budzą duży niepokój decydentów.

Krajobraz globalny. Rynki wschodzące mają poważny problem głównie przez zaostrzanie sankcji na Rosję, która anektuje część Ukrainy. Credit Suisse nie schodzi z nagłówków przez restrukturyzację, która będzie „długa i bolesna”, dyrektor generalny chcąc uspokoić sytuację wśród pracowników, klientów oraz inwestorów. Jak można się domyślić, ale wywołało to odwrotny skutek co mocno odbiło się na notowaniach banku. Początkiem tygodnia cena akcji zjechała poniżej 4 USD, ale im bliżej końca tygodnia to cena wraca już pod poziom 5 USD.

Bankructwo Billa Hwanga odbija się na Credit Suisse. Bank inwestycyjny w poważnych tarapatach

Zwycięzcy i przegrani ostatniego kwartału

W indeksie S&P500 najlepsze wyniki osiągnęła spółka Constellation Energy (CEG). Spółka energetyczna ma około 2 mln klientów w USA z kapitałem rynkowym wynoszącym ponad 27 mld USD. Cena akcji Constellation w ostatnim kwartale wzrosła o 45%.
 

z

 

Na drugim miejscu jest beneficjent kryzysu energetycznego - Enphase Energy (ENPH), spółka solarna z mocnym wsparciem swoich inwestorów. Jej akcje wzrosły 42% w ostatnim kwartale po ogłoszeniu globalnego partnerstwa z monachijką firmą BayWa, która zajmuje się energią odnawialną.
 

z

 

Akcje Etsy, detalista e-commerce, wzrosły o 36% w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Spółka podała w lipcu lepsze od oczekiwanych przychody i zyski za drugi kwartał pomimo ciężkiego środowiska makroekonomicznego.
 

Etsy

 

Na czwartym miejscu – zaskoczenie - znalazł się Netflix (NFLX). Akcje giganta mainstreamowego wzrosły 34% w ostatnim kwartale. Nowy plan firmy wspierany reklamami, który prawdopodobnie rozpocznie się na początku 2023 roku, został pozytywnie oceniony przez kilku analityków.
 

z

 

Rynek biotechnologiczny w tym kwartale zdominował Biogen (BIIB) dzięki pozytywnym wynikom badania fazy 3 w kierunku choroby Alzheimera. To wzbudziło duże zainteresowanie inwestorów, akcje wzrosły 31%.
 

s

Bankructwo Billa Hwanga odbija się na Credit Suisse. Bank inwestycyjny w poważnych tarapatach

Najgorsze wyniki

Najgorszym graczem indeksu jest Charter Communications (CHTR), spółka która oferuje szerokopasmowe usługi komunikacyjne, a akcje runęły po tym jak Comcast w swoich kwartalnych wynikach pokazał zerowy wzrost w bazie abonentów szerokopasmowego internetu.
 

z

 

Akcje FedEx (FDX) spadły w ostatnim kwartale o 34%. Słaby raport kwartalny oraz ostrzeżenie, że spółka obserwuje spadek wolumenu przesyłek w warunkach wysokiej inflacji, spowodowały, że akcje FedExu spadły w połowie września.
 

z

Inflacja i FED mocno ograniczają popyt. Gigant branży kurierskiej w USA FedEx obniża prognozy, a akcje mocno tracą na wartości

Lumen Technologies (LUMN), inny dostawca usług telekomunikacyjnych, był trzecim najgorszym wykonawcą w indeksie w tym kwartale, jego akcje spadły o 33%. Lumen, którego kapitalizacja rynkowa wynosi 11,92 mld USD, wykazał rozczarowujący zysk za drugi kwartał fiskalny, rozmijając się z szacunkami o ponad 10 centów – co bardzo poruszyło Wall Street.
 

z

 

Akcje Catalent (CTLT) spadły o 33% w tym kwartale. Firma zajmująca się technologią medyczną podzieliła się rozczarowującymi prognozami na cały rok, które wskazywały na spowolnienie wzrostu przychodów w następnym roku.
 

z

 

Akcje spółki V.F. (VFC), która jest właścicielem takich marek jak North Face i Timberland, spadły o 32% w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Firma obniżyła w tym miesiącu swoje prognozy na rok fiskalny 2023, mówiąc, że spodziewa się wolniejszego wzrostu przychodów o 5% do 6%, w porównaniu z wcześniejszą prognozą 7%.
 

z

 

udostępnij: