Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Dzisiaj decyzja FED w sprawie stóp procentowych. Ekonomiści oczekują kolejnej dużej podwyżki

Rezerwa Federalna dzisiaj o godzinie 20:00 (czasu polskiego) ogłosi kolejną podwyżkę stóp procentowych. Następnie o 20:30 przewodniczący Fed Jerome Powell wygłosi uwagi i przez godzinę będzie odpowiadał na pytania dziennikarzy.

Równo z wydaniem decyzji o stopach, zostanie opublikowany SEP, czyli zestaw prognoz, które odzwierciedlają w jakim kierunku decydenci widzą stopy procentowe, inflację, bezrobocie oraz PKB.

Inflacja i FED mocno ograniczają popyt. Gigant branży kurierskiej w USA FedEx obniża prognozy, a akcje mocno tracą na wartości

Podwyżka stóp procentowych

Fed prawdopodobnie podniesie swoją główną stopę procentową o kolejne 75 pb. Byłaby to trzecia z rzędu podwyżka tej wielkości, gdyż bank centralny stara się obniżyć inflację z poziomu 8,3% w skali roku, czyli blisko 40-letniego maksimum.

Jednak spekulacje wskazują również na 100 pb podwyżki po tym jak sierpniowy raport CPI pokazał, że inflacja jest mocniej zakorzeniona w gospodarce niż przypuszczano. Wall Street, według CME Fed Watch, ocenia prawdopodobieństwo podwyżki o cały punkt na około 20%.

Kiedy Fed po raz ostatni zaktualizował swoje prognozy gospodarcze i stopy procentowe w czerwcu, sugerował, że decydenci widzą stopę końcową poniżej 4%. Dokładniej, tzw. dot-splot projekcji urzędników pokazywał stopę na poziomie 3,8% w przyszłym roku i spadek do 3,4% w 2024 roku.

W cenach akcji nie jest uwzględniony kolejny etap zacieśniania polityki pieniężnej – ostrzegają eksperci Bridgewater

Jednak od ostatnich prognoz wiele się zmieniło. Powell zaskoczył rynki swoim jastrzębim tonem podczas corocznego sympozjum banków centralnych w Jackson Hole, mówiąc, że walka z inflacją będzie bolesna. To zasygnalizowało, że Fed myśli o recesji poważniej, gdzie narracja wskazywała na „miękkie lądowanie” – spadek inflacji do okolic poziomu celu bez znacznego wzrostu bezrobocia i ogólnego spadku aktywności gospodarczej.

Następnie gorszy od oczekiwań raport CPI w sierpniu skłonił traderów do postawienia na bardziej agresywny Fed w tym roku, ponieważ wielu ekonomistów podniosło swoje prognozy dotyczące stopy końcowej do 4-4,5%.

Inflacja cen producentów w Niemczech eksplodowała, w sierpniu ceny rosły 45,8% r/r

Ekonomiści Deutsche Bank prognozują, poziom stopy końcowej na poziomie 5%

Preferowanym przez Fed miernikiem inflacji jest indeks wydatków na konsumpcję osobistą. Ekonomiści Citi widzą wzrost do 5,7% w headline PCE w tym roku, z 5,2% w marcu. Urzędnicy przewidują, że w przyszłym roku inflacja wyniesie 3%, a w 2024 roku 2,4%, co jest bliskie celu banku centralnego, jakim jest 2%.

Citi oczekuje jednak, że Fed nadal będzie przewidywał niewielki wzrost w tym roku i tylko nieznacznie obniży swoje szacunki dotyczące PKB w 2023 roku. Jednocześnie ekonomiści spodziewają się, że Fed podniesie swoje prognozy stopy bezrobocia w tym i przyszłym roku, odpowiednio do 4,1% i 4,3%. Te prognozy są znacznie poniżej stopy bezrobocia, która według niektórych ekonomistów jest niezbędna do przywrócenia inflacji do celu.

Co jeszcze interesuje Wall Street to bilans Fed, który będzie się kurczył. Zacieśnianie ilościowe, czyli częściowe odwrócenie bilionów w pandemicznym skupie obligacji, przybrało pełną skalę na początku tego miesiąca. Powell zasugerował, że Fed zmniejszy swój portfel o około 2,5 bln USD w ciągu dwóch lat. Niektórzy inwestorzy i stratedzy wątpią, że to może się zdarzyć, ale prawdopodobnie jest jeszcze za wcześnie, aby Powell podpowiedział, że QT może zakończyć się wcześniej. Ekonomiści Citi twierdzą, że Fed będzie musiał ostatecznie sprzedać papiery wartościowe zabezpieczone hipoteką.

Jutro decyzję o stopach podejmie Bank Anglii

 Recesja dotknie Wielką Brytanię jeszcze w tym roku, uważa BoE. Nowy król i nowa premier rozpoczynają rządy w trudnym momencie

udostępnij: