„Na Krawędzi. Opowieści o kryzysie” Prawdziwe historie Wall Street z magazynu Vanity Fair | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
21 cze 2013, 11:22

„Na Krawędzi. Opowieści o kryzysie” Prawdziwe historie Wall Street z magazynu Vanity Fair

Książka jest zbiorem najciekawszych esejów, jakie pojawiły się na łamach magazynu Vanity Fair w okresie kryzysu, czyli lat 2007 – 2009. W gronie autorów są między innymi takie osoby jak Niall Fergusson, Michael Lewis czy Joseph E. Stiglitz. Lektura niektórych z historii najpierw wprowadza w konsternację, potem poraża, by ostatecznie pozostawić w szoku. Z szesnastu esejów jakie pojawiają się w książce w szczególności polecam lekturę:
  • „Wall Street znosi kolejne jajo” – Niall Ferguson
    Dowiemy się z niego czym jest Planeta Finansów i dlaczego przerosła już Ziemię. Autor na kilku przykładach opisuje w zwięzły sposób jakie warunki muszą zostać spełnione, aby doszło do napompowania, a potem przebicia bańki spekulacyjnej.
     
  • „W smętnym świecie hedgingu” – Bethany McLean
    Tutaj dużą wartością jest to, że autorka wymienia błędy, jakie jej zdaniem popełniły fundusze hedgingowe i ostatecznie ściągnęły na siebie kryzys. Dodatkowo, przybliżona została historia Kenetha Griffina i jego funduszu Citadel. Ostatecznie autorka udowadnia, że fundusze hedgingowe z mało znaczących podmiotów w świecie finansów stały się rynkiem i zaczęły się pożerać nawzajem.
     
  • „Kapitalistyczne głupstwa” Joseph E. Stiglitz
    Stiglitz, laureat nagrody nobla, opisuje dość kontrowersyjną dla wielu osób opinię, że jednym z czynników jakie doprowadziły do kryzysu była deregulacja sektora finansowego. Chodzi głównie o zniesienie ustawy Glass Steagall Act przez Billa Clintona, która została wprowadzona po kryzysie z 1929 roku. Ponadto, autor wymienia cztery inne powody, które sprawiły, że w roku 2008 na giełdach całego świata wystąpiło tąpnięcie.
     
  • „Najdłuższa noc w życiu Henry'ego Paulsona” - Todd S. Purdum
    Esej opisuje krok po kroku jakie decyzje podejmował Paulson, sekretarz skarbu USA, w najgorętszym dla rynków okresie czyli jesienią 2008 roku.
     
  • „Bogaty Harvard, biedy Harvard” - Nina Munk
    Kwintesencję eseju można oddać jednym zdaniem: „Jak mądrzy ludzie popełniają głupstwa finansowe.”
     
  • Z pewnością warto też przeczytać całe „Kroniki Madoffa” czyli pięć esejów na temat największego oszusta wszech czasów. Opisują one całą historię powstania jego funduszu, rozkwitu i upadku. Konkluzja jest taka, że gdyby nie kryzys prawdopodobnie piramida finansowa Madoffa działałaby do dzisiaj. Historia Madoffa jest opisana z wielu perspektyw - pracowników, rodziny, a także oszukanych milionerów, którzy wielokrotnie brali kredyty pod zastaw własnych domów, aby móc zainwestować, jak się później okazało, w piramidę finansową.
Książka jest godną polecenia lekturą dla tych osób, które chcą dokładniej wiedzieć, co się właściwie wydarzyło na Wall Street w latach 2007 – 2009 z perspektywy ludzi, którzy uczestniczyli w tych wydarzeniach, a nie samych wykresów.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.