Wszystko, co powinieneś wiedzieć o nowym Prezesie GPW Pawle Tamborskim | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
24 lip 2014, 12:28

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o nowym Prezesie GPW Pawle Tamborskim

Polski rynek giełdowy znalazł się na zakręcie. Największe wyzwanie stanowi globalizacja i rosnąca konkurencja ze strony innych rynków i platform. Tymczasem #KNF właśnie zatwierdziła kandydaturę Pawła Tamborskiego na nowego Prezesa #GPW. Czy nowy lider GPW wyrwie nasz rynek z marazmu? W dzisiejszym wpisie zebraliśmy garść informacji na jego temat, aby wiedzieć kto będzie się od teraz opiekował sercem polskiego kapitalizmu.

Człowiek z branży

Tym, co odróżnia Pawła Tamborskiego od jego poprzedników jest to, że wywodzi się z drugiej strony giełdowej barykady. Na polskim rynku kapitałowym pracuje od początku jego istnienia. Z pochodzenia Poznaniak, swój pierwszy zawodowy kontakt z giełdą miał w latach 1991 - 1993 w Domu Maklerskim Banku Staropolskiego, gdzie piastował stanowisko szefa transakcji giełdowych. Potem, w latach 1993 - 1994 był dyrektorem w Centralnym Biurze Maklerskim WBK. Lata 1994 - 1999 spędził w CA IB Securities S.A. na stanowisku szefa departamentu nowych emisji. Od 1999 do 2007 roku był Członkiem Zarządu Unicredit CA IB Poland, odpowiedzialnym za rynki kapitałowe. W latach 2008 - 2010 pracował jako Dyrektor Zarządzający w Unicredit CAIB Securities UK Ltd w Londynie, gdzie współkierował zespołem rynków kapitałowych, odpowiadając za operacje banku w regionie Europy środkowo-wschodniej. Od listopada 2010 r. pełnił już funkcję Head of Investment Banking Division w firmie Wood & Company Financial Services a.s. Oddział w Polsce.

Wiceminister skarbu

Od 2012 roku piastował stanowisko wiceministra Skarbu Państwa. W czasie swojej kadencji przeprowadził cztery duże prywatyzacj:e Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA #ZEP, Polski Holding Nieruchomości SA #PHN, PKP Cargo SA #PKP i Energa SA #ENG, które zakończyły się powodzeniem.

Kontrowersje wokół Pawła Tamborskiego

Jak to zwykle bywa przy tego rodzaju politycznych rozgrywkach wokół nowego Prezesa #GPW pojawiło się też wiele kontrowersji. Jednym z największych zarzutów jest brak skuteczności, jeśli chodzi o obronę Azotów #ATT przed wrogim przejęciem ze strony rosyjskiego Acronu. W tym momencie, za pośrednictwem Wiaczysława Kantora rosyjski gigant zgromadzili już ponad 20% akcji polskiej spółki. Kolejnym zarzutem jest to, że Prezes Tamborski umożliwił Janowi Kulczykowi przejęcie Ciechu #CIE po wyjątkowo atrakcyjnej cenie, co przy infrastrukturze jaką dysponuje doktor Kulczyk sprawi, że Ciech może wyrosnąć na lidera rynku w Europie.

Innym zarzutem jest to, że za jego kadencji nie została przygotowana przez Skarb Państwa strategia energetyczna dla kraju. W tym kontekście Tamborski stał się nawet bohaterem jednej z taśm Wprostu, gdzie na jego temat rozmawiali Włodzimierz Karpiński (minister skarbu) i Jacek Krawiec (Prezes PKN Orlen #PKN).

Jesienią zobaczymy nową strategię rozwoju polskiego rynku kapitałowego

Z wywiadów z Pawłem Tamborskim, jakie można znaleźć w sieci, wynika, że zdaje on sobie doskonale sprawę z wyzwań przed jakimi stoi polski rynek giełdowy. Docenia dotychczasowe osiągnięcia, ale uważa, że zakończył się etap rozwoju na dopingu, jaki stanowiły duże prywatyzacje i działalność #OFE. Dlatego też zapowiada, że jesienią 2014 r. światło dzienne ujrzy dokument z nową strategią rozwoju Warszawy jako środka finansowego, stworzony przez Radę Rozwoju Rynku Finansowego, działającą przy ministerstwie skarbu państwa.

Wiedeń zaczyna być passe

Wygląda też na to, że nowy Prezes giełdy nie jest zwolennikiem fuzji GPW i giełdy w Wiedniu. W wywiadzie po European Economic Congress 2014 dość sceptycznie wypowiadał się na ten temat, sugerując, że sprawa nie jest wciąż przesądzona.

Być, albo nie być dla giełdy

Należy mieć świadomość tego, że na atrakcyjność wybranych rynków giełdowych najbardziej wpływają globalne trendy w ekonomii i wśród inwestorów. Stąd też ostateczny sukces Warszawy, jako centrum finansowego Europy Środkowo-Wschodniej nie zależy tylko od decyzji zarządu #GPW. Niemniej jednak szereg błędów, brak strategii i świadomości tego, co się na świecie dzieje, może sprawić, że nasz rynek nie otrzyma już kolejnej szansy i pogrąży się w stagnacji. Stąd też uważamy, że po Ludwiku Sobolewskim (prawniku) i Adamie Maciejewskim (ekonomiście, który pracuje na GPW nieprzerwanie od 1994 roku) Paweł Tamborski (człowiek z branży) to dobra odmiana, gdyż daje szansę na odważne zmiany i popatrzenie przez zarząd GPW na nasz rynek z innej strony. Liczymy na to, że GPW zacznie coś robić, aby wzmocnić pozycję naszego rynku i sprawić, że zarówno emitenci jak i inwestorzy wreszcie zaczną być traktowani jako partnerzy i klienci, a nie petenci.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.