Rekordowe wyniki Unimot za 3 kwartał. Analitcy uważają, że akcje mają jeszcze większy potencjał do wzrostu
Obrazek użytkownika Tymoteusz Turski
25 lis 2022, 13:17

Rekordowe wyniki Unimot sprawiają, że analitycy mocno podnoszą cenę docelową dla akcji w rekomendacji kupna

Unimot kolejny raz uzyskał rekordowe kwartalne wyniki. Co więcej, sygnały z rynku sugerują utrzymanie się wysokich poziomów premii paliwowych, a nadchodzące przejęcie aktywów Lotosu i Orlenu stanowi ogromną szansę, by Unimot stał się największym beneficjentem konsolidacji na rynku paliwowym w Polsce.

Aby na bieżąco otrzymywać raporty analityczne, zapisz się do newslettera Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW.

Po zaledwie miesiącu od poprzedniego raportu analitycy z DM BOŚ znów podnoszą cenę docelową. Tym razem wynosi ona 115 zł/akcję (podniesienie o 21%). Przy obecnych kursach sugeruje to potencjał do wzrostu o prawie 30%, co oznacza podtrzymanie rekomendacji KUPUJ. Najważniejszymi czynnikami wpływającymi na podwyższenie wyceny są rekordowe wyniki za 3 kwartał, które przyczyniły się do podniesienia krótko- i długoterminowych prognoz, a także konsolidacja aktywów logistycznych.

UNIMOT WYKRES

Pozytywne oczekiwania odnośnie premii na paliwach

W efekcie wojny w Ukrainie i nałożeniu sankcji na Rosję oraz Białoruś doszło do realnego spadku dostępności poszczególnych paliw na rynku w Europie. Niższa podaż, niższe zapasy paliwa i droższe alternatywne kierunki importu stanowią mocne sygnały do utrzymania się wysokich premii paliwowych. Wysoka inflacja w Polsce (koszty logistyki, magazynowania, transportu i usług obcych) dodatkowo umacnia i podtrzymuje w krótkim horyzoncie premie na rodzimym rynku.

Co więcej, premie te wzmacniane są przez problemy logistyczne w regionie. Infrastruktura kolejowa wykorzystywana jest do granic możliwości, wobec czego posiadanie własnej linii logistycznej może być gwarantem kontynuowania biznesu. Z tego względu Unimot postanowił przejąć Olavion, spółkę świadczącą usługi transportu kolejowego, co zdaniem analityków może stanowić bardzo istotny czynnik budujący przewagę spółki na tle konkurencji.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że analitycy przewidują utrzymanie się nadzwyczajnie wysokich premii paliwowych w najbliższym kwartale.

Zobacz także: ZEW Kogeneracja mocno poprawia przychody w 3 kwartale 2022

Wyniki za 3 kwartał 2022

Spółka zanotowała w 3 kwartale rekordowe 3,814 mld zł przychodów. Jest to wzrost o 83% r/r i o 7% w stosunku do poprzedniego rekordowego kwartału. Najmocniejsze wzrosty Unimot osiągnął w segmentach energii elektrycznej (+212% r/r), ON/bio (+83% r/r) oraz LPG (81% r/r). Dwa ostatnie stanowią główne źródła jego przychodów.

Tempo wzrostu przychodów przewyższa dynamikę wzrostu kosztów sprzedanych produktów, która wyniosła 78% r/r. Z tego względu udało się poprawić skorygowany wynik EBITDA, który w tym kwartale wyniósł 124 mln zł (+932% r/r i aż 72% q/q). Spółka osiągnęła końcowy wynik EBITDA na poziomie 62 mln zł, jednak jak podkreślają analitycy, jest on obciążony jednorazowymi negatywnymi efektami wycen zapasów w wysokości -64,4 mln zł. Finalnie spółka wypracowała 41,1 mln zł zysku netto. Tym samym Unimot zdecydowanie przebił oczekiwania analityków.

Wyniki za III kwartał Unimot
Źródło: spółka

Sfinalizowanie przejęcia aktywów Lotosu możliwe jeszcze w grudniu

Jednym z najważniejszych wydarzeń w spółce dalej pozostaje przejęcie aktywów Lotosu i Orlenu, które wzmocnią Unimot o segment produkcji i sprzedaży asfaltu, a także wzmocnią segment logistyczny. Analitycy zauważają, że transakcja może zostać sfinalizowana już w grudniu, co znacząco poprawia sytuacje Unimot na polskim rynku i dalej podtrzymują, że spółka może być największym beneficjentem przejęcia Lotosu przez Orlen.

Co więcej, rekordowe wyniki za 3 kwartał oraz mocny spadek zapasów (-80% q/q) podtrzymują analityków w przekonaniu, że najprawdopodobniej nie będzie konieczna emisja nowych akcji w celu sfinansowania przejęcia.

Zobacz także: Drastyczny spadek sprzedaży kredytów mieszkaniowych w październiku, w nadchodzących miesiącach nie będzie lepiej

Prognozy na 4 kwartał 2022

Ze względu na rekordowe wyniki w 3 kwartale, a także pozytywne sygnały od zarządu analitycy podwyższają swoje prognozy na 4 kwartał tego roku. Nowy poziom skorygowanej EBITDA wynosi 100 mln zł (prawie 40 mln zł wyżej niż w poprzednim raporcie z października). Osiągnięcie takiego wyniku oznaczałoby wzrost o 90 mln zł w stosunku do poprzedniego roku.

Zdaniem analityków, wśród segmentów dalej największe znaczenie będzie miał ON/bio, który może osiągnąć 95 mln zł skoryg. wyniku EBITDA. Znaczącą poprawę przewidują również w segmencie LPG. Szacowana skorygowana EBITDA wynosi 12 mln zł, co implikuje wzrost o 183% r/r.

W efekcie przewidywana skorygowana EBITDA za rok 2022 wynosi 381,9 mln zł, co oznaczałoby wzrost aż o 467% r/r.

Prognozy na IV kwartał
Źródło: spółka

Prognozy długoterminowe w górę

Analitycy wyraźnie podkreślają, że rynek surowców i paliw energetycznych jest dużą niewiadomą, szczególnie w dłuższym okresie. Poziomy założone w wycenie dotyczące 2023 r. są obarczone ponad przeciętnym ryzykiem prognostycznym. Z tego względu analitycy zdecydowali się na podejście ostrożnościowe. Ich zdaniem w nadchodzących kwartałach poziomy EBITDA powinny ulec unormowaniu, jednak jak sami zaznaczają, istnieje duże prawdopodobieństwo przebicia ich prognoz.

W segmencie ON/bio oczekiwana skorygowana EBITDA za 2023 r. wynosi 250 mln zł, natomiast po 2024 r. przewidywany poziom został podniesiony do 130 mln zł (wzrost o 30% w stosunku do poprzedniej prognozy).

Wzrosty prognoz nie ominęły również drugiego najważniejszego segmentu – LPG. Nowy poziom skoryg. EBITDA w 2023 r. wynosi 34,5 mln zł, a po 2024 r. 20 mln zł (wzrost o ponad 33% w stosunku do poprzednich prognoz).

Prognozy długoterminowe
Źródło: spółka

Zobacz także: Kryzys w budowlance. Rozpoczęte budowy - spadek o 25% rok do roku w okresie od stycznia do października 2022

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.