ZEW Kogeneracja mocno poprawia przychody 3 kwartale 2022
Obrazek użytkownika Tymoteusz Turski
23 lis 2022, 07:30

ZEW Kogeneracja mocno poprawia przychody w 3 kwartale 2022

Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja zanotował znaczący wzrost przychodów w 3 kwartale bieżącego roku, spowodowany w głównej mierze wzrostem wolumenu w spółce dominującej i drastyczną podwyżką cen energii elektrycznej.

Aby na bieżąco otrzymywać raporty analityczne, zapisz się do newslettera Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW.

Na wyniki spółki składają się zarówno wyniki spółki dominującej (ZEW Kogeneracja), jak i spółki zależnej EC Zielona Góra. W obu przypadkach analitycy z BM Pekao oceniają informacje neutralnie ze względu na zgodność wyników z prognozami, jednak w przypadku EC Zielona Góra trend obniżki kosztów może w przyszłości spowodować podwyższenie ich oczekiwań.

ZEW

Zobacz także: Nowa spółka w Giełdowym Programie Wsparcia Pokrycia Analitycznego. Analitycy BM Pekao rekomendują trzymać ZEW Kogeneracja

Lepszy wynik spółki dominującej

W 3 kwartale ZEW Kogeneracja zanotowała 271 mln zł przychodów (+23% r/r). Za mocny wzrost przychodów odpowiedzialna była przede wszystkim spółka dominująca, której przychody wyniosły 166 mln zł i wzrosły o 66% r/r. Ten wzrost spowodowany był nie tylko większym wolumenem energii elektrycznej (+26%), ale przede wszystkim mocną podwyżką cen jej sprzedaży (+201% r/r).

Wyniki finansowe ZEW Kogeneracja
Źródło: Rekomendacja BM Pekao 

To skutkowało świetnym wynikiem EBITDA, który w 3Q22 wyniósł 24 mln zł (wobec 11 mln zł rok wcześniej). Tak mocny wzrost został jednak skonsumowany przez wyższy koszt emisji CO2, który w tym kwartale wzrósł do 39 mln zł (+200% r/r).

W przypadku EC Zielona Góra przychody zmalały r/r o 12% i wyniosły 105 mln zł. Powodem były niższe wolumeny zarówno ciepła (-12% r/r), jak i energii elektrycznej (-21% r/r). Mimo to, analitycy podkreślają, że spółce udało się utrzymać stabilny poziom 15 mln zł na wyniku EBITDA, ze względu na mocny spadek kosztów gazu (-16% r/r). Jeśli w kolejnych kwartałach spółce uda się utrzymać ten trend, będzie to wystarczający sygnał do podwyżki oczekiwań zawartych w poprzednim raporcie.

Problemem w czerpaniu korzyści z rosnących cen energii i redukcji kosztów gazu mogą być proponowane przepisy dotyczące pułapów cenowych, które zdaniem analityków być może pozbawią spółkę korzyści z długoterminowej umowy na dostawy gazu.

Zobacz także: Analitycy DM BOŚ podnoszą rekomendacje odnośnie Voxel do KUPUJ

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.