Przed branżą turystyczną i lotniczą dobry sezon. Komentarz analityka DM BDM do wyników Enter Air za 1Q22
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
31 maj 2022, 16:02

Przed branżą turystyczną i lotniczą dobry sezon. Komentarz analityka DM BDM do wyników Enter Air za 1Q22

Polacy wracają do aktywnej turystyki. Odbudowuje się branża lotnicza oraz turystyczna ponad dwa lata po pandemii. Sezon urlopowy, według członka zarządu Grzegorza Polanieckiego, zapowiada się bardzo dobrze i wszystko wskazuje na powrót do normalności. Wraca popyt ze strony touroperatorów.

Nie widać spadku popytu na wycieczki, mimo wzrostu cen ropy oraz niepewność co do stabilności regionu Europy Wschodniej przez wojnę w Ukrainie - wskazuje analityk DM BDM Krzysztof Tkocz w najnowszym komentarzu analityka w ramach Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego. 

Aby na bieżąco otrzymywać raporty analityczne, zapisz się do newslettera Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW.

30 maja prywatny przewoźnik lotniczy Enter Air zaraportował w I kwartale 2022 roku 68,7 mln zł straty netto, wobec 116,3 mln zł straty przed rokiem. Przychody grupy wzrosły w tym okresie o 153,1% rdr do 215,1 mln zł. EBITDA w I kwartale 2022 r. była ujemna i wyniosła 16,3 mln zł.

Branża turystyczna wraca do normalności, Enter Air  zmniejsza stratę

„W 1Q’22 grupa wypracowała 215,1 mln PLN przychodów, co oznacza wzrost o ok. 153,1% r/r, a liczba wykonanych lotów zwiększyła się bardzo istotnie (zdecydowany wzrost przychodów r/r związany był z ustępującą pandemią Covid-19, a zakontraktowanie w 2022 roku sugeruje, że Polacy chętnie po zniesieniu restrykcji wracają do planowania wakacji za granicą)” – wylicza analityk DM BDM.

enter air wyniki

Raport dostępny w ramach Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego, dostępny tutaj.

Zobacz także: Enter Air z optymizmem patrzy na 2022 rok, pomimo wysokich cen ropy i wojny w Ukrainie

W komentarzu analityka. „W omawianym okresie spółka wypracowała wynik netto na poziomie -68,7 mln PLN. Straty uzyskiwane w pierwszym kwartale są naturalnym zjawiskiem wynikającym z sezonowości działalności Enter Air (wynika ze stałych kosztów amortyzacji oraz niższych wpływów ze sprzedaży w okresie zimowym przy jednoczesnym szczycie nakładów na obsługę techniczną w ramach przygotowań do nadchodzącego sezonu letniego)” .

Straty uzyskiwane w I kwartale są naturalnym zjawiskiem wynikającym z sezonowości działalności Enter Air (wynika ze stałych kosztów amortyzacji oraz niższych wpływów ze sprzedaży w okresie zimowym przy jednoczesnym szczycie nakładów na obsługę techniczną w ramach przygotowań do nadchodzącego sezonu letniego).

enter air raport finansowy dane

Raport dostępny w ramach Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego, dostępny tutaj.

Zobacz także: Rekomendacje maj 2022 - oto jakie spółki zalecali kupować i sprzedawać maklerzy!

Spółka wynegocjowała kolejne odroczenie płatności z firmami leasingowymi. W sezonie letni Enter Air będzie wykorzystywał całą dostępną flotę 25 samolotów – na którą składa się 23 samoloty Boeing 737-800 i 2 maszyny 737 MAX 8. Ze względu na rosnący popyt spółka ma wynajęte dwa dodatkowe samoloty.

W maju 2022 r. Enter Air podpisał umowy czarteru na sezon Lato 2022 i Zima 2022/23 ze swoimi wieloletnimi partnerami TUI Poland (o szacunkowej wartości 543,3 mln PLN) oraz Rainbow Tours (o szacunkowej wartości 159,5 mln PLN). Przewoźnik współpracuje z największymi touroperatorami w Polsce, w tym także oprócz wymienionych powyżej z Itaka Holdings i Coral Travel.

Wojna w Ukrainie może wydłużać loty, a to wpłynie na koszty

W lutym 2022 roku wybuchła wojna w Ukrainie. Ukraina oraz Rosja nie są destynacjami wakacyjnymi i Enter Air nie wykonywał operacji czarterowych w tamte rejony, jednak konflikt wywołał wzrost niepewności co do stabilności regionu Europy Wschodniej. Ze względu na działania wojenne cały obszar przestrzeni powietrznej nad Ukrainą jest zamknięty, co powoduje, iż rejsy z Polski do rejonu Zatoki Perskiej, czy do Turcji mają wydłużone trasy, tak aby omijać zamkniętą przestrzeń powietrzną. Trudno jest obecnie oszacować jak długo potrwają działania wojenne i jaki będą miały zasięg, czytamy w komentarzu analityka.

Akcje Enter Air w połowie zeszłego roku zanotowały swój pierwszy szczyt na poziomie 45 PLN za akcje od czasów zapaści pandemicznej w marcu 2020 roku. Od początku roku akcje straciły -13%.

ENTER AIR AKCJE

Zobacz także: Wysokie marże rynkowe ze sprzedaży oleju napędowego i LPG napędzają wyniki Grupy Unimot

historia rekomendacji enter air dm bdm

* - Wersja poprawiona: Rekomendacja KUPUJ na 41,6 PLN została wydana 07.10.2021 przez analityka Adriana Górniaka. 

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.