Votum notuje dynamiczny wzrost przychodów i zysków z orzeczeń sądowych ws. kredytów frankowych na korzyść swoich klientów
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
16 mar 2022, 11:27

Votum notuje dynamiczny wzrost przychodów i zysków z orzeczeń sądowych ws. kredytów frankowych na korzyść swoich klientów

VOTUM, spółka z branży odszkodowawczej, reprezentuje klientów rynku bankowego w zakresie roszczeń od klauzul abuzywnych w umowach kredytowych. To pierwsza publikacja danych miesięcznych segmentu bankowego w formie raportu. Wcześniej były publikowane co kwartał.

Aby na bieżąco otrzymywać raporty analityczne, zapisz się do newslettera Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW.

Votum szacuje, że w IV kwartale 2021 r. w segmencie bankowym przychody z umów z klientami, wynikające z wynagrodzenia należnego z tytułu wyroków zasądzających w I instancji, wyniosły 16,8 mln zł, a wynik netto w tej części wyniósł 11,2 mln zł. To są cząstkowe dane, które nie uwzględniają pozostałych przychodów spółki. W raporcie za III kwartał suma przychodów rozpoznanych wg. MSSF 15 segmentu dochodzenia roszczeń od klauzul abuzywnych od początku roku wyniosła 10,3 mln zł, co oznacza, że sam IV kwartał przyniósł przychody o 62% wyższe niż te raportowane w pierwszych trzech kwartałach ubiegłego roku. - Biorąc pod uwagę mocno rosnącą liczbę wyroków pierwszej instancji, udział tego elementu w przychodach będzie coraz większa i jest to czynnik, który będzie miał pierwszorzędne znaczenie dla wyniku segmentu. Podobnie jak w przypadku danych miesięcznych, wcześniejsze ujawnianie danych przychodowych należy ocenić pozytywnie. - ocenia analityk DM BOŚ Michał Sobolewski. 

Jak czytamy w najnowszym raporcie DM BOŚ, liczba wyroków, która zapadła w lutym w sądach obu instancji, wyniosła 327. W sądach pierwszej instancji liczba wyroków wyniosła 296 (z czego 90% stanowiły wyroki ustanawiające nieważność umów, a zaledwie 2% wyroków to oddalenia powództwa w całości). W sądach drugiej instancji zapadło łącznie 31 wyroków (z czego 87% wyroków zasądzało nieważność umowy, jednocześnie żaden wyrok nie oddalał powództwa). Ostatnie miesiące pokazują wyraźny wzrost liczby orzeczeń sądowych, która w lutym była na historycznie najwyższym poziomie. Liczba wyroków bezpośrednio przekłada się na wielkość księgowanego przychodu „success-fee”. Dane za dwa pierwsze miesiące br. wyraźnie sugerują dalszy istotny wzrost w tym obszarze.

Natomiast w marcu spółka ma już zaplanowanych 2011 posiedzeń sądowych w sprawach dotyczących klauzul abuzywnych.

– Zgodnie z naszymi przewidywaniami spory frankowe wchodzą właśnie w decydującą fazę. Wszystko wskazuje na to, że 2022 r. będzie przełomowy na salach sądowych, zwłaszcza jeśli chodzi o rozstrzygnięcia prawomocne. Grupa Kapitałowa Votum uzyskała już na rzecz swoich klientów blisko 2000 orzeczeń sądowych w sprawach kredytów frankowych. Co istotne ponad 100 wyroków się uprawomocniło, dzięki czemu część naszych klientów uwolniła się już od wadliwego zobowiązania we frankach. Zakładamy, że co najmniej połowa z naszych wyroków uzyskanych dotychczas w I instancji, do końca roku również zakończy się wyrokiem II instancji. Tym bardziej, że obserwujemy stały wzrost liczby posiedzeń sądowych, które w marcu 2022 r. przekroczyły ponad 2000 terminów. – mówi Kacper Jankowski prezes zarządu Votum Robin Lawyers SA.
 

votum1

Zobacz także: Akcje Votum mocno rosną, po tym jak analitycy DM BOŚ rekomendują kupno i podwyższyli cenę docelową

Spółka ma bazę ponad 24 tys. klientów. W lutym liczba nowo zawartych kontraktów wyniosła 770. Względem poprzednich miesięcy widać tutaj stopniowy wzrost liczby nowych umów. Czynnikami, które powinny wspierać dalszy wzrost, jest osłabienie CHF/PLN w ostatnim okresie.
 

votum2

votum3

DM BOŚ rekomenduje „Kupuj" z ceną docelową akcji Votum 23,80 zł
 

VOTUM AKCJE

Zobacz także: DataWalk pozytywnie zaskakuje przychodami w 4 kwartale 2021 i podpisuje umowę z ONZ

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.