Akcje spółki Action mocno w górę, po tym jak cena docelowa w rekomendacji kupuj została podwyższona
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
07 gru 2021, 14:24

Notowania Action mocno w górę, po tym jak analitycy DM BOŚ podwyższyli cenę docelową w rekomendacji kupna

DM BOŚ podtrzymuje rekomendacje fundamentalną „Kupuj” dla Action SA i podwyższa cenę docelową dla akcji z 20,70 zł do 22,60 zł. W czasie publikacji raportu analitycznego, 5 grudnia, cena akcji spółki kosztowała 13,30 zł. W momencie publikacji tego tekstu, spółka ma za sobą już ponad +10% wzrost, a cena akcji jest już złotówkę wyżej.

DM BOŚ: spółka fundamentalnie jest relatywnie tania

Action to spółka zajmująca się dystrybucją sprzętu IT i AGD/RTV. Jedna z głównym przewag spółki wśród konkurencji to silne portfolio marek własnych Actina sp. z o.o., Sferis sp. z o.o., GRAM.PL sp. z o.o., SFK i Pentagram. Spółka jest 3. największym dystrybutorem sprzętu komputerowego w Polsce. Jak podkreśla analityk Jakub Viscardi z DM BOŚ, spółka od początku 2021 notuje dwucyfrowy wzrost swoich wyników w ujęciu rok do roku, a zdaniem analityka, warunki na rynku wciąż będą korzystne, przynajmniej przez kilka kolejnych kwartałów. Światowe problemy z niedoborem komponentów, braki towarowe wpływają dobrze na wzrost wysokich marży zysku ze sprzedaży co może się utrzymać przynajmniej do I połowy 2022 roku. Pełna wersja raportu dostępna na oficjalnej stronie Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analtycznego 3.0.
 

s1

Zobacz także: Rekomendacje i analizy dla spółek z GPW nigdy nie były tak powszechne i dostępne jak teraz. Co MiFID II i program pokrycia analitycznego zmienił na rynku

Końcem listopada spółka poinformowała o możliwej wcześniejszej spłacie zobowiązań układowych. Action chce zdobyć finansowanie na przyspieszoną spłatę układu, by dzięki limitom kredytowym zwiększyć płynność i się dalej rozwijać.

Action na pewno będzie beneficjentem rozwijającej się cyfryzacji na którą wpływa „Polski Ład”. Jak wskazuje analityk, zasada domyślnej cyfrowości zaowocuje nowymi przetargami na sprzęt IT; według prognoz spółka pozostaje na 2% minimalnego podatku od korporacji, więc nie będzie musiała płacić nowych; wpływ wysokiej inflacji spowoduje zwiększoną presję na wzrost kosztów pracy.

W tym roku Action publikował wyższe zyski od oczekiwań, więc analitycy DM BOŚ podwyższyli prognozowane zyski na przyszłe lata. Ze względu na dużą dynamikę wzrostu zysku na akcję, oczekuje się ponad +15% wzrostu w bieżącym kwartale.
 

s2

Zobacz także: Akcje Votum mocno rosną, po tym jak analitycy DM BOŚ rekomendują kupno i podwyższyli cenę docelową

Analityk za główne katalizatory wzrostu zakłada, że wciąż będzie rosnąć popyt na sprzęt związany z pracą zdalną oraz na konsole, komputery i gry. Na pewno rozwój e-commerce sprzyja rozwojowi infrastruktury co również przekłada się na zapotrzebowanie, a dodatkowo Action rozwija swoje sklepy internetowe oraz ma ambicje na nowe rynki zagraniczne.

1 grudnia, prezes zarządu Action Piotr Bieliński przedstawił w perspektywach dla spółki potwierdził informacje o refinansowaniu, aby zdobyć finansowanie na przyspieszoną spłatę układu, ponieważ obecnie większa część zakupu towaru oparta jest na przedpłatach. Spółka poprawia rentowność i utrzymuje wyższe marże. Co najważniejsze, zaburzone łańcuchy dostaw wpływają szczególnie dotkliwie w czwartym kwartale, więc spółka idzie na rekordowe przedpłaty za towar, aby mieć pewność, że nie będzie problemu z towarem.

Jednym z czynników ryzyka może być wojna cenowa jeżeli doszłoby do dużego spadku popytu przy wysokim stanie zapasów, albo w drugą stronę – ponownego gwałtownego zerwania. Kolejny czynnik to fakt, że spółka może mieć problemy z pozyskaniem finansowania do dalszego rozwoju czy uzyskaniem limitów kredytowych. Spółka za to ma relatywnie niskie zaangażowanie w sprzedaż do sieci handlowych co przekłada się na mniejsze drenowanie marży i mniejsze obciążenie dla kapitału obrotowego.

Zobacz także: Raporty analityczne i rekomendacje giełdowe. Jak powstają i do czego są potrzebne? - Michał Kobza, GPW - Podcast 21% rocznie jak inwestować

* Partnerem działu Rekomendacje w serwisie StrefaInwestorow.pl jest Giełda Papierów Wartościowych, która prowadzi Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.