OZE i energia odnawialna na GPW i NewConnect. Które spółki mogą zyskać na transformacji energetycznej Polski
Obrazek użytkownika Łukasz Kołodziejczyk
25 mar 2021, 09:34

Spółki OZE i związane z energią odnawialną z GPW i NewConnect, które mogą zyskać na transformacji energetycznej Polski

Energia odnawialna, OZE oraz transformacja energetyczna gospodarki to jeden z najsilniejszych trendów globalnych. Również Polska na niego stawia, oto 37 spółek z GPW i NewConnect, które mogą na tym zyskać.

W ostatnim czasie inwestorzy na GPW doświadczyli bardzo intensywnych wzrostów cen akcji spółek zajmujących się sektorem odnawialnych źródeł energii. Po wysokich wzrostach przyszła chwila na ostudzenie emocji i kilkumiesięczny trend boczny. Ceny ustabilizowały się na poziomach uznawanych przez rynek za godziwe, a inwestorzy, którzy zainwestowali w czołowe spółki sektora, byli bardzo zadowoleni – o ile nie kupili akcji na szczycie, w momencie bardzo silnego podbicia, teraz mogą cieszyć się nawet ponad stuprocentowymi rocznymi stopami zwrotu. Wiele spółek wykorzystało nadarzającą się okazję, aby zmienić profil działalności (np. znane większości inwestorów „Ciasteczka z Krakowa”), część przedsiębiorstw wykorzystała obecne trendy do rozszerzenia swojej działalności. Ze względu na fakt, iż gwałtowne zmiany zawsze prowadzą do dezorientacji, postanowiliśmy stworzyć kompendium wiedzy dotyczące spółek, które mają szansę zyskania na trwającej transformacji energetycznej.

Dobre czasy dla energetyki

W ciągu ostatnich miesięcy do inwestorów nieustannie docierały zapewniania, że do sektora energii odnawialnej oraz branż powiązanych z transformacją energetyczną popłyną w najbliższym czasie ogromne kwoty – także z unijnych i państwowych programów wsparcia. Zdaniem Państwowego Funduszu Rozwoju, tylko do 2030 roku polska transformacja energetyczna pochłonie aż 300 miliardów złotych. Według zapowiedzi Prezesa Rady Ministrów, aż 250 miliardów mają stanowić środki przekazane przez skarb państwa. Duża część tych kwot będzie pochodziła z programów unijnych, które już teraz traktowane są przez Unię Europejską jak sposób fiskalnej stymulacji gospodarki, dzięki czemu wyjście z trwającej recesji ma być nie tylko szybkie, ale przy okazji użyteczne.

Zgodnie z gospodarczym obiegiem pieniądza, środki te – a przynajmniej ich większość – trafią do przedsiębiorstw. Ze względu na fakt, iż sektor zielonej energii jest dość młodą branżą na GPW i rynku NewConnect, postanowiliśmy stworzyć kompendium wiedzy na temat przedsiębiorstw z tego segmentu rynku. W kompendium znalazły się niemal wszystkie obecnie notowane w ramach rynku kapitałowego spółki, które przez następne lata będą miały szansę zarobienia na transformacji energetycznej. Przedsiębiorstwa te ogłosiły chęć wzięcia udziału w trwających przemianach i do tej pory podjęły już pierwsze działania prowadzące ku wykorzystaniu sprzyjających im trendów – segmenty związane z transformacją energetyczną powinny być istotną częścią działań wskazanych tu spółek.

Spółki akcyjne, które zostały tu opisane, to przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa, które znaczną część swojej działalności związały z sektorem zielonej energii lub przemian energetycznych. Wielkie przedsiębiorstwa związane z rynkiem energetyki celowo tu pominiemy, przede wszystkich z dwóch względów: każdy inwestor jest z nimi zaznajomiony, a stopień, w jakim spółki te wykorzystają obecne trendy, jest trudny do oszacowania ze względu na skalę zmian. Do spółek, które nie znajdą się w niniejszym kompendium, należą: Enea, Energa, PGE, PGNiG, PKN Orlen, Polenergia, Tauron PE, Zespół Elektrowni „Pątnów-Adamów-Konin” (Zepak). Działalność tych spółek w sektorze energii odnawialnej z pewnością opiszemy – jest to jednak temat na osobny tekst. W kompendium tym nie znajdą się również spółki, które dopiero ogłosiły chęć publicznych emisji akcji w ramach GPW lub rynku NewConnect, jak, przykładowo, Sunday Energy. Warto mieć na uwadze, iż możliwość realizowania zysku nie oznacza pewności jego zrealizowania, a informacje tu przedstawione nie mają charakteru rekomendacji inwestycyjnej.

W każdym opisie, w imię zasady stosowanej m.in. przez Warrena Buffetta i Petera Lyncha, aby upraszczać i nie inwestować w spółki o profilu działalności niemożliwym do prostego rozrysowania, staraliśmy się przedstawić działalność przedsiębiorstwa w najbardziej nieskomplikowany i syntetyczny sposób. Kolejność – alfabetyczna.

Kogo warto obserwować?

Oto lista spółek z GPW i NewConnect z ekspozycją na szeroko pojętą branże OZE, Fotowoltaikę i transformację nergetyczną.

Lista spółek linki:

01Cyberaton #01C

[energia odnawialna <- wytwarzanie energii elektrycznej]

Spółka koncentruje się na rozwoju systemów fotowoltaicznych dla klientów indywidualnych, zainteresowanych mikroinstalacjami oraz deweloperów (przede wszystkim rynek nieruchomości), zainteresowanych dużymi instalacjami PV. 01Cyberaton S.A. oferuje usługi projektowania, doradztwa, instalacji systemu i obsługi posprzedażowej – w ofercie przedsiębiorstwa znajduje się także budowa elektrowni od A do Z. Spółka adresuje swoje usługi i produkty zarówno do klientów, którzy poszukują instalacji do użytku wewnętrznego, jak i do klientów szukających możliwości zewnętrznej odsprzedaży energii. Przedsiębiorstwo jest również dystrybutorem pomp ciepła oraz stacji ładowania EV. Obecna kapitalizacja spółki to 97 milionów złotych. Przedsiębiorstwo zaplanowało publikację raportu rocznego na 2021-05-31.
 

Akcje 01Cyberaton od początku 2020 roku

01C
 

Zobacz także: „W 2022 roku chcemy mieć elektrownie słoneczne o mocy 200-300 MW, które będą na nas pracować” - Roman Tabaka, Prezes 01Cyberaton

Apator #APT

[urządzenia elektryczne <- produkcja instrumentów i przyrządów pomiarowych, kontrolnych i nawigacyjnych]

Przedsiębiorstwo działa w branży aparatury łącznikowej i pomiarowej, skupia się na automatyzacji pracy sieci elektroenergetycznej. Produkty spółki dzielą się na dwa segmenty: pierwszym jest Segment Rozdzielnic, na który składają się rozdzielnice, rozłączniki, ograniczniki przepięć, oraz dedykowane rozwiązania do prac górniczych. Druga część działań spółki opiera się o Segment Pomiarowy, w ramach którego oferowane są liczniki energii elektrycznej, wodomierze, gazomierze i ciepłomierze, a także rozwiązania IT dla systemów pomiarowych. Przedsiębiorstwo oferuje również usługi pomiaru zużycia energii elektrycznej, a także nowoczesne i zaawansowane rozwiązania dedykowane dla inteligentnych sieci elektroenergetycznych, w tym liczniki energii. Rozwiązania dedykowane dla OZE to: system nadzoru farm fotowoltaicznych, zabezpieczenia, sterowniki i rozłączniki. Obecna kapitalizacja spółki to 804 miliony złotych. Przedsiębiorstwo zaplanowało publikację raportu rocznego na 2021-04-28.
 

Akcje Apator od początku 2020 roku

APT
APT

Zobacz także: Apator chce wypłacić 1,2 zł brutto dywidendy za '20

APS Energia #APE

[urządzenia elektryczne <- produkcja pozostałego sprzętu elektrycznego]

Spółka jest projektantem i producentem systemów awaryjnego bezprzerwowego zasilania (uninterruptible power supply) do zastosowań przemysłowych (w tym energetyce atomowej) oraz dedykowanych dla instytucji publicznych takich jak wojsko. Spółka posiada trzy segmenty operacyjne: pierwszy to Systemy Zasilania Energetycznego, dedykowane dla całego sektora energetyki, obejmujące produkcję systemów zasilania awaryjnego, odbiorników prądu przemiennego i stałego, prostowników, bezprzerwowych źródeł zasilania, falowników, przemienników częstotliwości, filtrów aktywnych, systemów nadzoru elektroenergetycznego oraz ogniw paliwowych. Drugi segment to Usługi Inżynieryjne Energetyki Przemysłowej, które obejmują projektowanie, produkowanie, montaż, wdrażanie, serwis gwarancyjny i pogwarancyjny urządzeń zasilających. Pozostałe segmenty związane są ze szkoleniem i doradztwem w zakresie systemów elektroenergetycznych dla przemysłu i jednostek naukowych lub innych jednostek publicznych oraz prywatnych. Rozwiązania APS Energia S.A. sprzedawane i wdrażane są na całym świecie (na rynkach przemysłowych), choć głównym obszarem działania przedsiębiorstwa jest Eurazja. Obecna kapitalizacja spółki to 127 milionów złotych. Przedsiębiorstwo zaplanowało publikację rocznego raportu na 2021-03-31.
 

Akcje APS Energia od początku 2020 roku

APE

Atrem #ATR

[instalacje budowlane i telekomunikacyjne <- pozostałe badania i analizy techniczne]

Spółka zajmuje się świadczeniem usług inżynieryjnych, wykonuje prace związane z automatyką przemysłową, elektroenergetyką oraz budową systemów lotniskowych i logistycznych. Działalność przedsiębiorstwa opiera się przede wszystkim o cztery segmenty: pierwszym jest Automatyka Przemysłowa, na którą składa się całokształt działań związanych z systemami pomiarowymi, sygnalizacyjnymi, systemami sterowania i zabezpieczeń, systemami klimatyzacyjnymi, wentylacyjnymi i grzewczymi. Segment Teletechniki to obsługa przedsiębiorstw i instytucji w zakresie technologii niskoprądowych, spółka oferuje kompleksowe rozwiązania na każdym etapie procesu inwestycyjnego, od analiz i procesu przygotowania założeń techniczno-ekonomicznych, przez projektowanie, wykonanie, aż do usług serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego. Trzeci segment to Systemy Lotniskowe, na które składa się dostawa, instalacja, wdrażanie i eksploatacja specjalizowanych systemów informatycznych, elektronicznych i automatycznych dla potrzeb branży lotniczej. Czwartym segmentem są OZE, na który składa się budowa Głównych Punktów Zasilających dla operatorów energetycznych – w tym segmencie władze spółki dostrzegają duże możliwości ekspansji. Obecna kapitalizacja Atrem S.A. to 29 milionów złotych. 66% akcji spółki posiada GKI Immobile S.A., inwestor zajmujący się wsparciem i rozwojem spółek z różnych sektorów. Przedsiębiorstwo zaplanowało publikację rocznego raportu na 2021-03-19.
 

Akcje Atrem od początku 2020 roku

ATR

Zobacz także: Konsorcjum z PJP Makrum i Atrem ma umowę z Gaz-System na 326,7 mln zł netto

Berg holding #BRH

[sprzedaż nieruchomości <- kupna i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek]

Spółka zajmuje się wynajmem, budową i remontem nieruchomości mieszkaniowych, jest właścicielem szeregu projektów: zarówno nieruchomości, apartamentów, jak i własnych marek. Spółka planuje podjęcie szerokiej działalności w sektorze e-commerce. Berg holding S.A. jest właścicielem spółki Farmy Fotowoltaiki S.A., przedsiębiorstwa zakładającego i budującego farmy energii solarnej od 1 do 120 MW, oraz NETSU, producenta i dystrybutora pomp ciepła. Obecna kapitalizacja spółki to 66 milionów złotych. Przedsiębiorstwo zaplanowało publikację rocznego raportu na 2021-05-28.
 

Akcje Berg holding od początku 2020 roku

BRH

Zobacz także: NWZA Farm Fotowoltaiki – z Berg Holding – wyraziło zgodę na wprowadzenie akcji na NewConnect

Biomass Energy Project #BEP

[energia odnawialna <- rozmnażanie roślin]

Spółka posiada i prowadzi plantacje roślin energetycznych, zajmuje się produkcją sadzonek i biomasy oraz uprawą plantacji. Podmiot koncentruje się na badaniach nowych gatunków roślin oraz rozwoju technologii ich uprawy i rozmnażania. Spółka oferuje na wynajem rowery elektryczne i motocykle za pośrednictwem strony internetowej. Władze spółki skupiają się na wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań w zakresie elektromobilności i magazynów energii. Obecna kapitalizacja Biomass Energy Projekt S.A. to około stu milionów złotych. Przedsiębiorstwo zaplanowało publikację rocznego raportu na 2021-05-31.
 

Akcje Biomass Energy Project od początku 2020 roku

BEP

Zobacz także: Spółki z branży OZE od strony fundamentalnej. Czy warto stawiać na odnawialne źródła energii z GPW i NewConnect w 2021 roku?

Columbus Energy #CLC

[energia odnawialna <- pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych]

„Columbusa” (CLC) nikomu przedstawiać nie trzeba – tu wspominamy o nim tylko dla zasady, ponieważ sama spółka jest czołowym przykładem przedsiębiorstwa działającego w sektorze usług i wyposażenia dla fotowoltaiki. Spółka koncentruje się na wdrażaniu (także –montażu), rozwoju i obsłudze instalacji PV. Klientami Columbus Energy S.A. są przede wszystkim gospodarstwa domowe – klienci komercyjni stanowią niewielką część portfela spółki. Przedsiębiorstwo dostarcza również panele słoneczne PV i inwertery energii, a także oferuje doradztwo klientom biznesowym w zakresie finansowania projektów oraz audytów energetycznych. Spółka posiada w swojej ofercie magazyny energii oraz ładowarki dedykowane dla pojazdów elektrycznych. Kapitalizacja spółki to obecnie niecałe 3 miliardy złotych. Przedsiębiorstwo zaplanowało publikację rocznego raportu na 2021-03-22.
 

Akcje Columbus Energy od początku 2020 roku

CLC

Zobacz także: Columbus Energy podsumowuje wyniki finansowe za 2020 rok

DB Energy #DBE

[instalacje budowlane i telekomunikacyjne <- pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana]

Spółka przeprowadza audyty efektywności energetycznej dla klientów biznesowych, których celem jest zmniejszenie zużycia energii. Przedsiębiorstwo oferuje doradztwo oraz obsługę projektów inwestycyjnych dla średnich i dużych podmiotów. DB Energy S.A. świadczy usługi w zakresie audytów energetycznych dla przedsiębiorstw, audytów źródeł energii, audytów elektroenergetycznych, audytów energetycznych budynków i sieci oraz audytów procesów technologicznych. Spółka koordynuje między innymi takie projekty, jak optymalizacja i wymiana maszyn przemysłowych, zastosowanie i montaż urządzeń elektrycznych, a także wszelkie prace modernizacyjne. Przedsiębiorstwo wykonuje umowy także w modelu ESCO, realizuje również projekt badawczo-rozwojowy. Obecna kapitalizacja DB Energy to 123 miliony złotych. Przedsiębiorstwo opublikowało już raport roczny za rok 2019/2020.
 

Akcje DB Energy od początku 2020 roku

DBE

Zobacz także: DB Energy jeszcze w tym roku przejdzie na główny parkiet GPW. Lider sektora oszczędności energetycznej planuje pozyskać kapitał na realizację projektów

EKOBOX #EBX

[instalacje budowlane i telekomunikacyjne <- roboty związane z budową linii telekomunikacyjnych i elektroenergetycznych]

Spółka działająca w branży budowlanej i maszynowej, koncentruje się głównie na segmencie energii elektrycznej i telekomunikacji. Ekobox S.A. świadczy szeroki zakres usług związanych z projektowaniem i realizacją inwestycji elektroenergetycznych i telekomunikacyjnych (w tym ich wykonanie), doradztwem technicznym oraz realizacją indywidualnych zamówień w branży elektrycznej, energetycznej i telekomunikacyjnej. Przedsiębiorstwo przeprowadza modernizacje infrastruktury elektroenergetycznej na każdym możliwym stadium projektu, świadczy usługi w zakresie doradztwa technicznego, wykonuje dokumentację projektową sieci telekomunikacyjnych, prowadzi kwestie prawne i inwestycyjne oraz autorski nadzór podczas realizacji inwestycji. Spółka oferuje usługi budowlane, modernizacyjne oraz konserwacyjne kablowych i napowietrznych sieci wszelkiego rodzaju, stacji rozdzielczych, a także linii i sieci telekomunikacyjnych. Ponadto spółka świadczy usługi sprzętowe, wykonuje prace ziemne oraz świadczy usługi wynajmu agregatów prądotwórczych. Kolejnym segmentem działalności przedsiębiorstwa jest utrzymanie sieci oświetlenia ulicznego. Obecna kapitalizacja spółki to 31 milionów złotych. Przedsiębiorstwo zaplanowało publikację rocznego raportu na 2021-05-20.


Akcje EKOBOX od początku 2020 roku

EBX

Zobacz także: Dywidendowe El Dorado na NewConnect. Oto 11 spółek z małej giełdy, które regularnie i hojnie dzielą się zyskami

Ekopol Górnośląski Holding #EGH

[dystrybucja paliw i gazu <- sprzedaż hurtowa paliw stałych i produktów pochodnych]

Spółka zajmuje się sprzedażą paliw płynnych i olejów opałowych, smarów, zbiorników na olej opałowy, wyrobów hutniczych, blach trapezowych, ocynkowanych i powlekanych, płyt dachówkowych i ściennych. W swojej ofercie posiada także usługi w zakresie sprzedaży i magazynowania olejów oraz produkcji i sprzedaży mikrostacji paliw (mikrostacje.pl), a także usługi utrzymania obiektów ciepłowniczych. Przedsiębiorstwo jest autoryzowanym przedstawicielem takich firm jak: ArcelorMittal, PKN Orlen, BP czy Lotos. Ze względu na zasób wolnych środków oraz linie kredytowe, Ekopol Górnośląski Holding S.A. rozpoczął działalność w segmencie fotowoltaiki – jako dystrybutor rozwiązań fotowoltaicznych dla przedsiębiorstw oraz deweloper farm fotowoltaicznych, które później mają być odsprzedawane funduszom OZE. Obecna kapitalizacja spółki to 16 milionów złotych. Przedsiębiorstwo zaplanowało publikację rocznego raportu na 2021-05-17.
 

Akcje Ekopol Górnośląski Holding od początku 2020 roku

EGH

Zobacz także: Ekopol Górnośląski Holding podsumowuje przychody w 2020 r.

Elektrotim #ELT

[instalacje budowlane i telekomunikacyjne <- wykonywanie instalacji elektrycznych budynków i budowli]

Spółka zajmuje się dostawą instalacji elektroenergetycznych średniego i niskiego napięcia oraz dostarczaniem rozwiązań w segmencie automatyki dla budownictwa, przemysłu i energetyki. Przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją metalowych elementów konstrukcyjnych, maszyn i urządzeń oraz projektowaniem linii wysokich napięć, prowadzi także inwestycje budowlane i nimi zarządza. Elektrotim S.A. projektuje oraz wykonuje instalacje i sieci elektryczne, produkuje rozdzielnice elektryczne, sieci sanitarne, wyroby automatyki przemysłowej, wyroby inżynierii ruchu drogowego, instalacje mechaniczne oraz instalacje silno- i słaboprądowe. Spółka świadczy również usługi zarządzania projektami oraz oferuje rozwiązania IT w obszarze zarządzania bezpieczeństwem oraz usługi serwisowe w większości pól swojej działalności. Obecna kapitalizacja spółki to 74 miliony złotych. Przedsiębiorstwo zaplanowało publikację raportu rocznego na 2021-04-29.
 

Akcje Elektrotim od początku 2020 roku

ELT

ELQ #ELQ

[energia odnawialna <- produkcja aparatury rozdzielczej i sterowniczej energii elektrycznej]

Spółka ELQ funkcjonuje od 45 lat, świadczy usługi doradztwa publicznego i relacji inwestorskich dla przedsiębiorstw, prowadzi działalność związaną głównie z Internetem, wydawnictwami i marketingiem – organizuje także konferencje i szkolenia dla inwestorów. Przedsiębiorstwo świadczy także usługi środowiskowe, takie jak gospodarka odpadami oraz produkuje sprzęt medyczny, prowadzi również sprzedaż hurtową preparatów farmaceutycznych. Obecnie głównym kierunkiem rozwoju ELQ S.A. jest działalność związana z OZE – spółka produkuje stacje transformatorowe i punkty rozdzielcze, buduje farmy fotowoltaiczne i wiatrowe oraz prowadzi techniczną działalność doradczą w zakresie doboru urządzeń energetycznych. W planach przedsiębiorstwa jest ekspansja na rynek magazynowania energii i elektromobilności. Obecna kapitalizacja spółki to 282 miliony złotych. Przedsiębiorstwo zaplanowało publikację raportu rocznego na 2021-05-28.
 

Akcje ELQ od początku 2020 roku

ELQ

Zobacz także: „Cała gra w energetyce toczy się o to, jaka będzie cena nośnika energii dla konsumenta" – relacja z 7. dnia Capital Market Week

Elzab #ELZ

[sprzęt informatyczny <- produkcja komputerów i urządzeń peryferyjnych]

Spółka specjalizuje się w projektowaniu, produkcji, dystrybucji i montażu szeregu kas fiskalnych, urządzeń i systemów dla punktów sprzedaży. Gama produktów Zakłady Urządzeń Komputerowych Elzab S.A. obejmuje kasy fiskalne, szuflady kasowe, drukarki fiskalne, wagi elektroniczne oraz systemy automatycznej identyfikacji, przedsiębiorstwo oferuje usługi i doradztwo w zakresie kompleksowego zarządzania back-office. Od niedawna spółka rozpoczęła działalność w segmencie fotowoltaiki, wchodząc na rynek z firmą Elzab Renovo, która odpowiada za produkcję zestawów PV zbudowanych w oparciu o komponenty innych marek. Spółka buduje elektrownie PV w oparciu o współpracę z firmą Huawei, prowadzi też współpracę z Polską Akademią Nauk. Obecna kapitalizacja spółki to 83 miliony złotych. Przedsiębiorstwo zaplanowało publikację raportu rocznego na 2021-04-16.
 

Akcje Elzab od początku 2020 roku

ELZ

Figene Capital #FIG

[energia odnawialna <- pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych]

Spółka działa w sektorze energii odnawialnej. Figene Capital S.A. koncentruje się na rozwoju projektów związanych z farmami wiatrowymi i technologią fotowoltaiczną. Celem przedsiębiorstwa jest budowa portfela farm wiatrowych o mocy 500 megawatów (MW), a także rozwój centrów magazynowania energii. Przedsiębiorstwo zaplanowało publikację raportu rocznego na 2021-03-19.
 

Akcje Figene Capital od początku 2020 roku

FIG

Foto Volt Eco Energia #FVE

[energia odnawialna <- wykonywanie instalacji elektrycznych]

Działalność spółki związana jest ze sprzedażą, montażem oraz serwisem instalacji fotowoltaicznych, bazując na technologii modułów PV i inwerterów oraz skupiając się przede wszystkim na instalacjach do 50 kW. Przedsiębiorstwo świadczy również usługi doradcze. Foto Volt Eko Energia S.A. skupia swoją działalność przede wszystkim w obrębie Śląska. Obecna kapitalizacja przedsiębiorstwa to 24 miliony złotych. Przedsiębiorstwo zaplanowało publikację raportu rocznego na 2021-03-19.


Akcje Foto Volt Eco Energia od początku 2020 roku

FVE

G-energy #GNG

[energia odnawialna <- wytwarzanie energii elektrycznej]

Głównym obszarem działalności spółki jest sektor energetyczny, ze szczególnym uwzględnieniem usług w sektorze gazowym. Przedsiębiorstwo prowadzi także działania na rynku energii alternatywnej – solarnej, wiatrowej i produkowanej z biomasy – oraz usług dla podmiotów działających w segmencie gazowniczym. G-Energy S.A. jest także inwestorem dla przedsiębiorstw w segmencie energii odnawialnej oraz segmencie gazowym. Obecna kapitalizacja spółki to 64 miliony złotych. Przedsiębiorstwo zaplanowało publikację raportu rocznego na 2021-03-22.
 

Akcje G-energy od początku 2020 roku

GNG

Grodno #GRN

[artykuły elektryczne - sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana]

Spółka działa w branży oświetlenia elektrycznego, jest dystrybutorem opraw elektrycznych i oświetleniowych – prowadzi sprzedaż detaliczną i hurtową. Grodno S.A. oferuje swoim klientom projektowanie instalacji oświetleniowych i elektrycznych, doradztwo techniczne, konserwację oświetlenia, transport i utylizację zużytych lamp. Wśród dystrybuowanych produktów są także rozwiązania z sektora automatyki oraz klimatyzacji. Kolejnym segmentem działalności spółki jest kompleksowa obsługa instalacji fotowoltaicznych – od projektu, przez dobór komponentów, po montaż i serwis. Przedsiębiorstwo przeprowadza również audyty energetyczne i oświetleniowe oraz prowadzi działalność związaną z systemami kontroli dostępu. Obecna kapitalizacja spółki to 203 miliony złotych. Przedsiębiorstwo opublikowało już raport za rok 2019/2020.
 

Akcje Grodno od początku 2020 roku

GRN

Investeco #IVE

[recykling <- pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana]

Przedsiębiorstwo prowadzi działalność w zakresie usług środowiskowych, także sprzętowych, jako firma konsultingowo-projektowa oraz realizator rozwiązań w zakresie ochrony środowiska oraz gospodarki odpadami. W ofercie Investeco S.A. znajduje się kompleksowa obsługa projektowa wszelkiej maści rozwiązań środowiskowych, w tym działalność audytowa oraz różnego rodzaju ekspertyzy środowiskowe, akustyczne, wykonywanie ocen oddziaływania na środowisko, pozwolenia zintegrowane, ekspertyzy obejmujące analizy formalno-prawne, raporty dotyczące ekologicznej certyfikacji budynków, eko-outsourcing, działalność szkoleniowa, wsparcie formalno-prawne, usługi tworzenia raportów oraz system eco-log. Investeko S.A. projektuje rozwiązania technologiczne umożliwiające odzyskiwanie energii z odpadów, a także prowadzi działalność badawczo-rozwojową w zakresie, m.in., obsługi procesu implementacji technologii środowiskowych, analizy efektywności rozwiązań technologicznych, badań rynku oraz wdrażaniu dedykowanych rozwiązań. Obecna kapitalizacja spółki to 40 milionów złotych. Przedsiębiorstwo zaplanowało publikację raportu rocznego na 2021-03-19.
 

Akcje Investeco od początku 2020 roku

IVE
 

MDI Energia #MDI

[inżynieria lądowa i wodna <- roboty związane z budową dróg i autostrad]

Kiedyś Skystone Capital S.A., obecnie spółka jest realizatorem projektów w branże OZE oraz podmiotem inwestującym w przedsiębiorstwa z sektora odnawialnych źródeł energii – zajmuje się finansowaniem lub współfinansowaniem projektów inwestycyjnych na rynku zielonej energii obejmując udziały lub udzielając pożyczek. Przedsiębiorstwo ocenia, przygotowuje i realizuje projekty inwestycyjne mające na celu wytwarzanie zielonej energii elektrycznej, specjalizując się w realizacji projektów farm wiatrowych, biogazowni oraz instalacji fotowoltaicznych, a także budownictwie kubaturowym. Obecnie spółka zrealizowała już budowę elektrowni wiatrowych o łącznej mocy ponad 400 MW. Obecna kapitalizacja MDI Energia S.A. to 175 milionów złotych, głównym akcjonariuszem spółki (72,27%) jest Ipopema TFI S.A. Przedsiębiorstwo zaplanowało publikację raportu rocznego na 2021-03-30.
 

Akcje MDI Energia od początku 2020 roku

MDI

ML System #MLS

[energia odnawialna <- przesyłanie energii elektrycznej]

Spółka specjalizuje się w projektowaniu, produkcji i dystrybucji zintegrowanych z budynkami systemów ogniw fotowoltaicznych oraz modułów fotowoltaicznych. Głównymi polami działalności ML System S.A jest działalność badawczo-rozwojowa, działalność związana z zarządzaniem energią w budynkach – w tym dedykowanym oprogramowaniem – oraz działalność w zakresie systemów bezpieczeństwa, na którą składają się izolacyjne szkło fotowoltaiczne i szereg dedykowanych instalacji niskonapięciowych i systemów o dużej mocy. Przedsiębiorstwo widzi okazję do rozwoju swoich technologii wykorzystując trendy Smart City i Smart House. Obecna kapitalizacja spółki to około 800 milionów złotych. Przedsiębiorstwo zaplanowało publikację rocznego raportu na 2021-04-15.
 

Akcje ML System od początku 2020 roku

MLS

Novavis #NVV

[energia odnawialna <- pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej nieskalsyfikowana]

Spółka zajmuje się również projektowaniem, budową oraz serwisem posprzedażowym instalacji fotowoltaicznych. Głównymi aktywami przedsiębiorstwa są Voolt Sp. z o.o., nowoczesna platforma sprzedażowa, oraz 90-procentowy pakiet udziałów w CAC PV Sp. z o.o., spółce obsługującej każdy etap inwestycji fotowoltaicznych. Przedsiębiorstwa wchodzące w skład grupy Novavis celują w średnich i dużych klientów biznesowych, a oprócz wykonywania inwestycji fotowoltaicznych grupa zarabia także na przeprowadzaniu audytów energetycznych oraz działalności skupionej wokół magazynów energii. Spółka skupia się na wykonywaniu średnich lub dużych instalacji PV. Obecna kapitalizacja Novavis S.A. to około 70 milionów złotych. 56,76% akcji spółki posiada Novavis Group S.A. podmiot organizujący finansowanie inwestycji, inwestujący również na własny rachunek. Przedsiębiorstwo zaplanowało publikację rocznego raportu na 2021-05-28.
 

Akcje Novavis od początku 2020 roku

NVV

OZE Capital #OZE

[energia odnawialna <- wykonywanie instalacji elektrycznych]

W przeszłości CSY S.A., spółka zajmowała się produkcją części zamiennych do pojazdów ciężarowych i autobusów, przyczep i naczep, maszyn rolniczych, maszyn budowlanych i drogowych, maszyn górniczych oraz oferowała usługi w zakresie obróbki metali i tworzyw sztucznych. Obecnie spółka zmieniła profil działalności projektowanie i montaż systemów fotowoltaicznych, w tym doradztwo w kwestiach energetycznych i instalacji PV. Obecna kapitalizacja spółki to około stu milionów złotych, 80,24% akcji posiada przedsiębiorstwo PGF Polska Grupa Fotowoltaiczna S.A. Przedsiębiorstwo zaplanowało publikację raportu rocznego na 2021-05-05.

Akcje OZE Capital od początku 2020 roku

OZE

PGF Polska Grupa Fotowoltaiczna #PGV

[energia odnawialna <- produkcja konstrukcji metalowych i ich części]

Dawniej Zastal SA, spółka świadcząca usługi takie usługi jak międzynarodowy transport ładunków, naprawa i konserwacja samochodów, ochrona mienia, usługi finansowe, gięcie blach, cięcia technologią laserową, produkcja wagonów, produkcja części i podzespołów przemysłowych, a także naprawa silników i wynajem nieruchomości komercyjnych oraz niemieszkalnych, produkcja kontenerów. W ciągu ostatnich miesięcy spółka zmieniła profil działalności i od 2021 roku ma zajmować się działalnością w segmencie fotowoltaiki – przekształcenie podmiotu trwa. Obecna kapitalizacja spółki to 341 milionów złotych. Przedsiębiorstwo zaplanowało publikację raportu rocznego na 2021-04-29.
 

Akcje PGF Polska Grupa Fotowoltaiczna od początku 2020 roku

PGV

Photon Energy #PEN

[energia odnawialna <- pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej nieskalsyfikowana]

Photon Energy to spółka o holenderskich korzeniach, która zajmuje się rozwiązaniami w zakresie energii słonecznej i uzdatniania wody. Spółka dzieli swoją działalność na pięć segmentów, z których najważniejsze to: Rozwiązania Energetyczne – obejmujące hurtową sprzedaż elementów fotowoltaicznych, usługi inżynieryjne i budowlane – oraz Wytwarzanie Energii, do której klasyfikują się wszystkie etapy związane z wdrażaniem elektrowni fotowoltaicznych. Obecna kapitalizacja Photon Energy S.A. to około 800 milionów złotych.
 

Akcje Photon Energy od początku 2020 roku

PEN

Zobacz także: Photon Energy debiutuje na regulowanych rynkach giełd w Warszawie i Pradze

Relpol #RLP

[urządzenia elektryczne <- produkcja aparatury rozdzielczej i sterowniczej energii elektrycznej]

Przedsiębiorstwo specjalizuje się w produkcji przekaźników elektromagnetycznych, jest producentem i dystrybutorem hurtowym przekaźników, urządzeń z zakresu automatyki przemysłowej oraz układów sterowania. Linia produktów Relpol S.A. składa się ze stacji ładowania dla pojazdów elektrycznych, przekaźników dla przemysłu, elektroniki, kolejnictwa i systemów fotowoltaicznych, przekaźników czasowych, nadzorczych i programowalnych oraz systemów zabezpieczeń SN. Obecna kapitalizacja spółki to 66 milionów złotych. Przedsiębiorstwo zaplanowało publikację raportu rocznego na 2021-04-28.
 

Akcje Relpol od początku 2020 roku

RLP

Remor Solar Polska #RSP

[hotele i restauracje <- restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne]

Spółka jest największym producentem systemów montażowych dla paneli słonecznych w Polsce, realizuje systemy dla instalacji o mocy ponad 200 MW rocznie. Obecna kapitalizacja spółki to 32 miliony złotych. Przedsiębiorstwo zaplanowało publikację raportu rocznego na 2021-05-31.
 

Akcje Remor Solar Polska od początku 2020 roku

RSP

Solar Innovation #SIN

[żywność <- wykonywanie instalacji elektrycznych]

Obecnie trudno napisać o spółce więcej niż to, iż jej poprzednia nazwa to „Ciasteczka z Krakowa”. Przedsiębiorstwo ogłosiło chęć działania w sektorze energii odnawialnej, a według oficjalnych informacji nowym profilem działalności podmiotu są usługi w zakresie projektowania, doradztwa oraz montażu systemów fotowoltaicznych oraz handlu energią. Obecna kapitalizacja spółki to 70 milionów złotych. Przedsiębiorstwo zaplanowało publikację raportu rocznego na 2021-04-28.
 

Akcje Solar Innovation od początku 2020 roku

SIN

Sonel #SON

[urządzenia elektryczne <- produkcja insytumentów i przyrządów pomiarowych, kontrolnych i nawigacyjnych]

Przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją elektrycznych urządzeń kontrolnych i przyrządów pomiarowych dla energetyki i telekomunikacji. Mierniki Sonel S.A. służą do pomiaru rezystancji i impedancji, rezystancji uziemienia i rezystywności gruntu, prądów i napięć, temperatury oraz bezpieczeństwa sprzętu elektrycznego. Spółka produkuje mierniki wielofunkcyjne (wykorzystywane przy pomiarach instalacji PV), mierniki niskooporowe, testery kolejności faz, mierniki przewodowe, analizatory jakości energii, mierniki cęgowe, multimetry, pirometry i mierniki natężenia oświetlenia. Dodatkowo przedsiębiorstwo oferuje szereg akcesoriów i oprogramowanie, które umożliwia przenoszenie wyników pomiarów do systemu komputerowego, dzięki czemu możliwe są: tworzenie szczegółowych raportów oraz usługi serwisowe i naprawcze. Przedsiębiorstwo zaplanowało publikację raportu rocznego na 2021-04-23.
 

Akcje Sonel od początku 2020 roku

SON

Sundragon #SDG

[motoryzacja – pozostałe <- wykonywanie instalacji elektrycznych]

Dawniej RSY S.A., spółka zajmująca się przede wszystkim kompleksową renowacją i naprawą silników wysokoprężnych oraz samochodowych układów wydechowych. Przedsiębiorstwo świadczyło usługi takie jak remonty silników czy zawieszeń samochodowych. Obecnie Sundragon S.A. jest w trakcie zmiany profilu działalności, w przyszłości przedsiębiorstwo będzie oferowało kompleksowe doradztwo, projektowanie i montaż systemów fotowoltaicznych – główna działalność podmiotu ma być związana z OZE. Obecna kapitalizacja spółki to 229 milionów złotych, a głównymi akcjonariuszami są: PGF Polska Grupa Fotowoltaiczna (61,48%) oraz OZE Capital (32,98%). Przedsiębiorstwo zaplanowało publikację raportu rocznego na 2021-03-19.
 

Akcje Sundragon od początku 2020 roku

SDG

Sunex #SNX

[urządzenia elektryczne <- produkcja pieców, palenisk i palników piecowych]

Spółka zajmuje się branżą komponentów i urządzeń elektrycznych, jest producentem rozwiązań z branży techniki solarnej i energetycznej, w swojej ofercie ma, między innymi, pompy ciepła, kolektory słoneczne, termosyfony, zasobniki, systemy montażowe przyłączeniowe, regulatory słoneczne, nośniki ciepła czy grupy pompowe. Ponadto, Sunex S.A. organizuje szkolenia dla instalatorów z zakresu budowy, eksploatacji i doboru odpowiednich systemów solarnych. Około 60% produkcji spółki skierowane jest na rynek zagraniczny. Obecna kapitalizacja przedsiębiorstwa to 130 milionów złotych. Przedsiębiorstwo zaplanowało publikację rocznego raportu na 2021-04-12.
 

Akcje Sunex od początku 2020 roku

SNX
 

Suntech #SUN

[systemy informatyczne <- działalność związana z oprogramowaniem]

Spółka działa w 3 segmentach: Telekomunikacja, Energetyka i Transport. Suntech S.A. zajmuje się dostarczaniem rozwiązań IT dla dostawców usług telekomunikacyjnych nowej generacji, zapewnia także wsparcie na każdym etapie projektowania, wdrażania i użytkowania systemów. Energetyczny segment działań spółki opiera się o paszportyzację sieci, dzięki czemu klienci przedsiębiorstwa są w stanie sprawniej zarządzać siecią energetyczną, szybciej lokalizować i usuwać awarie oraz sukcesywnie poprawiać wskaźniki jakości sieci. Klientami spółki są operatorzy sieci komórkowych, dostawcy telefonii bezprzewodowej i transmisji danych, spółki e-commerce oraz banki komercyjne. Przedsiębiorstwo zaplanowało publikację rocznego raportu na 2021-05-27.
 

Akcje Suntech od początku 2020 roku

SUN

Tech Invest Group (Erato Energy Alternatywna Spółka Inwestycyjna) #TIG

[usługi dla przedsiębiorstw <- działalność trustów, funduszów i podobnych instytucji finansowych]

Spółka prowadzi działalność inwestycyjną na własny rachunek na podobnych zasadach, co fundusze Private Equity, poprzez dokapitalizowywanie podmiotów działających w różnorodnych segmentach biznesu, w połączeniu ze wsparciem ich rozwoju. Przez firmę Erato Energy zajmuje się montażem instalacji fotowoltaicznych, jednocześnie zapewniając finansowanie inwestycji. Spółka chce umacniać swoją pozycję na rynku energii solarnej m.in. poprzez rozwijanie technologii kropek kwantowych. Obecna kapitalizacja Erato Energy ASI S.A. to 227 milionów złotych. Przedsiębiorstwo zaplanowało publikację rocznego raportu na 2021-03-22.


Akcje Tech Invest Group od początku 2020 roku

TIG

Zobacz także: Tech Invest Group przejął Erato Energy i wchodzi na rynek fotowoltaiki

Termo2Power #T2P

[energia odnawialna <- Produkcja silników i turbin, z wyłączeniem silników lotniczych, samochodowych i motocyklowych]

Przedsiębiorstwo skupia swoją aktywność w obrębie technologii wykorzystującej odpady do generowania ciepła. Spółka produkuje systemy konwertujące ciepło w energię elektryczną, zwiększając w ten sposób elastyczność systemu energetycznego. Termo2Power S.A. prowadzi współprace akademickie w obszarze rozwoju dostarczanych technologii. Obecna kapitalizacja spółki to 20 milionów złotych. Przedsiębiorstwo zaplanowało publikację rocznego raportu na 2021-05-31.
 

Akcje Termo2Power od początku 2020 roku

T2P

TIM #TIM

[artykuły elektryczne <- sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana]

Przedsiębiorstwo zajmuje się dystrybucją wyrobów elektrotechnicznych. W ofercie podmiotu znajdują się kable i przewody, aparatura rozdzielcza i sterownicza, elementy automatyki i źródła światła, osprzęt instalacyjny, aparatura łączeniowa i sterowalna, rozdzielnice i słupy oświetleniowe. TIM S.A. jest dystrybutorem paneli PV, inwerterów, stacji ładowania oraz kompletnych zestawów modułowych PV. Spółka prowadzi sprzedaż zarówno przez przedstawicieli handlowych, jak i platformy internetowe. Wśród dostawców są polscy i zagraniczni producenci z branży elektrotechnicznej, tacy jak m.in. Eaton Electric, Eltrim, Philips Lighting Polska czy Osram. Obecna kapitalizacja spółki to 424 miliony złotych. Przedsiębiorstwo zaplanowało publikację raportu rocznego na 2021-04-21.
 

Akcje TIM od początku 2020 roku

TIM

Zobacz także: TIM chce wypłacić jeszcze 1 zł dywidendy na akcję za 2020 r.

Unimot #UNT

[dystrybucja paliw i gazu <- sprzedaż hurtowa paliw i produktów pochodnych]

Spółka jest niezależnym importerem paliw ciekłych i gazowych, który w swojej ofercie posiada olej napędowy, gaz płynny, gaz ziemny, biopaliwa, produkty asfaltowe oraz energię elektryczną. Multienergetyczna oferta spółki obejmuje zarówno hurtową sprzedaż paliw dla klienta biznesowego, detaliczną sprzedaż gazu, jak i sprzedaż instalacji do produkcji energii. Spółka weszła na rynek fotowoltaiki pod firmą AVIA Solar z ofertą sprzedaży i montażu instalacji – w przyszłości ma to być ważny segment działalności spółki. Władze przedsiębiorstwa aktywnie rozwijają segment OZE i energetyki rozproszonej. Obecna kapitalizacja Unimot S.A. to 334 miliony złotych. Przedsiębiorstwo zaplanowało publikację rocznego raportu na 2021-03-23
 

Akcje Unimot od początku 2020 roku

UNT

Zobacz także: UNIMOT: wyniki finansowe za 2020 rok są najlepsze w naszej historii

Votum #VOT

[ubezpieczenia – pozostałe <- działalność związana z oceną ryzyka i szacowaniem poniesionych strat]

Przedsiębiorstwo świadczy usługi w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych, specjalizuje się w postępowaniach dotyczących roszczeń z tytułu szkód objętych systemem ubezpieczeń obowiązkowych. Świadczone przez Spółkę usługi obejmują: ustalenie sprawcy wypadku, wstępną ocenę prawną odpowiedzialności cywilnej, przedawnienie roszczeń, zakres szkody podlegającej naprawieniu oraz uzyskanie odszkodowania. Poprzez spółkę Votum Energy, Votum S.A świadczy usługi doradcze w zakresie energetyki, OZE oraz ogrzewania, wspierając klientów w doborze instalacji oraz zmniejszaniu kosztów energetycznych. Obecna kapitalizacja spółki to 209 milionów złotych. Przedsiębiorstwo zaplanowało publikację raportu rocznego na 2021-04-30.
 

Akcje Votum od początku 2020 roku

VOT

ZPUE #PUE

[urządzenia elektryczne <- produkcja aparatury rozdzielczej i kontrolnej energii elektrycznej]

Spółka jest producentem sprzętu elektrycznego związanym z pierwotnym i wtórnym podziałem energii elektrycznej, zajmuje się głównie produkcją kontenerowych stacji transformatorowych, złączek kablowych niskiego napięcia, linii napowietrznych, rozdzielnic średniego i niskiego napięcia oraz słupowych stacji transformatorowych. Produkty przedsiębiorstwa wykorzystywane są przy transformacji energetycznej na każdym kontynencie, także w sektorze odnawialnej energii oraz segmencie magazynów energii. Zpue S.A. świadczy także swoim klientom usługi utrzymania i wsparcia technicznego, zajmuje się także handlem urządzeniami i materiałami do budowy sieci i urządzeń elektroenergetycznych (transformatory oraz aparatura elektryczna). Obecna kapitalizacja spółki to 280 milionów złotych. Przedsiębiorstwo zaplanowało publikację raportu rocznego na 2021-04-30.
 

Akcje Zpue od początku 2020 roku

PUE

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost