Emisja obligacji w PragmaGO o wartości 25 mln zł. Zapisy potrwają do 24 stycznia
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
17 sty 2024, 08:50

Emisja obligacji w PragmaGO o wartości 25 mln zł. Zapisy potrwają do 24 stycznia

Trwają zapisy na obligacje PragmaGO serii C2 o wartości 25 mln zł. Środki z emisji mają zostać przeznaczone na refinansowanie zadłużenia kredytowego, bieżące koszty oraz sfinansowanie inwestycji.

Zarząd PragmaGO zdecydował o pierwszej w tym roku emisji obligacji. Papiery, o łącznej wartości 25 mln zł zostaną wyemitowane w celu pokrycia bieżących wydatków, refinansowania zadłużenia oraz rozwój infrastruktury IT. Przedsiębiorstwo faktoringowe oferuje  zmienne oprocentowanie oparte o WIBOR 3M + 5,15 % marży, co obecnie daje oprocentowanie około 11%.
 

obligacje pragmago c2

Źródło: Prezentacja „Oferta publiczna obligacji niezabezpieczonych PragmaGO”

Zobacz także: PragmaGO rozpoczyna zapisy na 3-letnie obligacje korporacyjne

Emisja serii C2 PragmaGO

PragmaGO wyszła do inwestorów z 3-letnimi obligacjami o wartości 25 mln zł, z oprocentowaniem opartym o WIBOR 3M powiększony o 5,15% marży, co na chwilę obecną daje 11,02%. Zapisy przyjmowane są do 24 stycznia 2024 r., a ich przydział nastąpić dzień później, 25 stycznia. Docelowa papiery mają być notowane na rynku regulowanym Catalyst. 
 

obligacje harmonogram pragmago c2

Źródło: Prezentacja „Oferta publiczna obligacji niezabezpieczonych PragmaGO”

W obecnej emisji spółka chce pozyskać środki, którymi będzie mogła refinansować zadłużenie, rozwijać produkty faktoringowe oraz usługi embedded finance dla biznesu.

„Mamy bezpieczną strukturę finansowania bilansu – utrzymujemy dobry poziom wskaźników zadłużenia, dywersyfikujemy źródła finansowania. Są nimi, oprócz obligacji, kapitał własny, dostarczany przez inwestora strategicznego (Enterprise Investors) oraz kredyty bankowe, w tym finansowanie z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Przewidujemy, że w tym roku nastąpi wzrost popytu na produkty faktoringowe, utrzymamy też wysokie tempo wzrostu w obszarze embedded finance B2B, w którym jesteśmy absolutnym liderem na polskim rynku” – powiedział Jacek Obrocki, wiceprezes zarządu PragmaGO.

Więcej informacji można znaleźć na stronie spółki.

Poprzednie emisje

To nie pierwsza obligacji niezabezpieczonych, te miały miejsce w minionym roku i co warto zaznaczyć, wszystkie zakończyły się sporą redukcją. To potwierdza, że nie brakuje chętnych na papiery dłużne spółki.

„W 2023 po raz pierwszy wyemitowaliśmy z sukcesem obligacje niezabezpieczone. Wszystkie oferty w tej formule zostały uplasowane w całości, z redukcją na poziomie od 48% do 66%. To potwierdzenie, że rynek postrzega nas jako godny zaufania i wiarygodny podmiot. Pomimo stagnacji na rynku faktoringu stabilnie rośniemy – zarówno w zakresie wartości udzielonego finansowania, oferty produktów, jak i świadomości marki wśród MŚP” – wyjaśnia wiceprezes zarządu.

Łącznie w minionym roku spółka przeprowadziła 5 emisji, w których efekcie przydzielono obligacje o łącznej wartości 97 mln zł. Wartość popytu wyniosła 189 mln, dwukrotnie przekraczając wartość ofert.

Zobacz także: PragmaGO podsumowuje wyniki za III kwartał 2023 r.

Zapisz się na darmowy newsletter na temat obligacji, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost