Inflacja zbiera swoje żniwa. Nike odczuwa skutki kryzysu w Chinach i presji kosztowej, wylicza Saxo Bank.
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
29 cze 2022, 17:54

Inflacja zbiera swoje żniwa. Nike odczuwa skutki kryzysu w Chinach i presji kosztowej, wylicza Saxo Bank

Akcje Nike spadają ponad 7% od początku tygodnia w związku ze słabszą od szacunków prognozą wzrostu przychodów. W przyszłym roku sprzedaż Nike nie wzrośnie, lub będzie nieznacznie wyższa - komentuje Peter Granry z Saxo Banku.

Światowe rynki odczuwają inflację

Chiny są tzw. negatywnym czynnikiem, który odbija się w prognozach, jak i w poprzednim kwartale. Rosną koszty surowców wykorzystywanych w produkcji obuwia oraz odzieży, rosną koszty logistyki. W związku z zakłóceniami w łańcuchach dostaw, producent zwiększa zapasy. „Ogólnie rzecz biorąc, wynik Nike pokazuje, że inflacja szkodzi konsumentom, a pandemiczne blokady w Chinach utrudniają działalność firmom z sektora konsumpcyjnego" - wskazuje Peter Garnry z Saxo Banku. Cały raport Nike dostępny tutaj.

SAXO BANK NIKE 1

Wykres od Peter Garnry z Saxo Bank.

Zobacz także: Konferencja on-line: Transformacja energetyczna w obliczu zmian geopolitycznych i giełdowych. Szanse i zagrożenia dla inwestorów, właścicieli firm i decydentów

Pomimo, że akcje producenta odzieży sportowej spadły o 37% od listopadowego szczytu, kiedy to obniżono oczekiwania prognozy wyników, Nike rozczarowały inwestorów co spowodowało 6% spadku na poniedziałkowej sesji. Początkiem tygodnia producent sportowej odzieży opublikował: przychody za 4Q'22 (kończący się 31 maja) spadły o 1% w porównaniu z rokiem ubiegłym, co było spowodowane słabością segmentu w Chinach, gdzie przychody spadły o 20% oraz w Ameryce Północnej, gdzie spadły o 5% w ujęciu stałym.

Jasnymi punktami były EMEA i NIKE Direct (bezpośredni kanał e-commerce), które wykazały wzrost odpowiednio o 20% i 15% w stałych warunkach walutowych. Zapasy Nike na koniec kwartału wyniosły 8,4 mld USD, co oznacza wzrost o 23% r/r. Wynika to ze zwiększonych zapasów w tranzycie, spowodowanych wydłużonym czasem realizacji zamówień w związku z zakłóceniami w łańcuchu dostaw.

Podczas konferencji prasowej firma Nike poinformowała, że w nadchodzącym roku obrotowym kończącym się 31 maja 2023 r. marża brutto spadnie prawdopodobnie nawet o 50 punktów bazowych, a wzrost przychodów, bez uwzględnienia waluty, będzie płaski lub nieznacznie wzrośnie. Biorąc pod uwagę presję inflacyjną, przekłada się to na spowolnienie wzrostu sprzedaży w nadchodzącym roku. Firma Nike ostrożnie wypowiedziała się również na temat Chin, wskazując, że nie można wykluczyć kolejnych blokad i zakłóceń.

Ogólnie rzecz biorąc, prognozy dla Nike są kolejnym dowodem na to, że konsumenci odczuwają presję inflacyjną, a złe odczyty wskaźników i nie rokujące dobrze prognozy mają mocne podstawy - podsumował Saxo Bank.

NIKE WYKRES

Zobacz także: Selena FM - rekomendacja KUPUJ podtrzymana, ale cena docelowa mocno w dół

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.