Rozwiązanie umowy wydawniczej z Take-Two Interactive jest szansą dla spółki, uważa zarząd People Can Fly
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
30 wrz 2022, 07:12

Wyniki People Can Fly poniżej oczekiwań analityków. Zarząd zapowiada, że rozwiązanie umowy wydawniczej z Take-Two Interactive jest szansą dla spółki

90,6 mln zł przychodów, zysk netto na poziomie 25,5 mln zł w I półroczu 2022 roku. People Can Fly publikuje raport finansowy za miniony okres.

Pierwotnie wyniki finansowe miały zostać opublikowane na początku tygodnia, jednak po informacji o planowanym rozwiązaniu umowy wydawniczej z Take-Two Interactive, przesunięto raport o kilka dni. Polska spółka prowadziła prace nad projektem Dagger wspólnie z zagranicznym wydawcą od 2 lat, a teraz zamierza przejść na self-publishing. Niewykluczone jest pozyskanie nowego wydawcy, jednak PCF Group zapewnia, że posiada finansowanie na ten projekt na kolejne 12 miesięcy.

„Jestem wdzięczny Take Two za dwa lata wspólnej pracy i prowadzenia projektu. Z drugiej strony upatruję w tym szansę dla PCF, aby pójść do przodu, więc podchodzę do tego optymistycznie. Tym bardziej, że oceniam, iż warunki porozumienia będą korzystne dla spółki. Mamy jeszcze co najmniej dwa lata na ukończenie tego projektu, to mnóstwo czasu, żeby się do tego bardzo dobrze przygotować. Jest to dla nas także okazja, żeby zdynamizować prace nad rozbudową naszego pionu wydawniczego” – powiedział PAP Biznes Sebastian Wojciechowski, prezes PCF Group.

Mimo to, kurs akcji PCF Group mocno stracił w ostatnich dniach i znowu jest poniżej ceny w IPO. Po dzisiejszej sesji, kapitalizacja producenta gier z segmentu AAA jest niższa w porównaniu do PlayWaya. W raporcie za I półrocze 2022 roku, spółka wskazuje, że wypracowała 90,6 mln zł przychodów względem 77,3 mln zł w analogicznym okresie 2021 roku. Zysk netto był na poziomie 25,5 mln zł w porównaniu do 21,7 mln zł w tym samym czasie ub.r.

Notowania People Can Fly

PCF notowania

Zobacz także: Akcje producentów gier mogą powrócić do łask inwestorów na GPW - oto pięć sygnałów o tym świadczących

Wyniki PCF Group po raz kolejny poniżej oczekiwań

Nie jest to najlepszy czas dla jednego z największych producentów gier w Polsce. Mimo że zarząd upatruje pozytywów w rozwiązaniu umowy wydawniczej z Take-Two Interactive, to nadal realizuje drugi projekt z japońskim Square Enix. I tu warto cofnąć się do roku 2021 i premiery gry Outriders wspólnie z tym samym wydawcą. Tytuł 1,5 roku od premiery ewidentnie znudził się graczom, mimo że oferuje tryb kooperacyjny. Na platformie Steam liczba pozytywnych recenzji to zaledwie 65% i nie udało się poprawić odbioru gry nawet dodatkiem fabularnym. Co więcej, DLC Worldslayer wydane na koniec czerwca br. zostało jeszcze gorzej ocenione. Według danych SteamDB tylko 34% recenzji jest pozytywnych.

PCF Group jeszcze w ubiegłym roku zdecydował się na rozwój modelu self-publishingu. Dotychczas w swoich produkcjach stawiał na współpracę z zewnętrznymi wydawcami. Obecnie spółka realizuje 7 projektów. Jednym z nich jest wspomniany Dagger, drugi to Gemini realizowany wspólnie ze Square Enix. Projekty Bifrost oraz Victoria są opracowywane zgodnie z nową strategią self-publishingu. Ponadto, firma posiada jeszcze produkcję w fazie koncepcyjnej o roboczej nazwie Red. Po objęciu udziałów w Incuvo, firma szlifuje wydany już Green Hell VR oraz nowy projekt, który będzie adaptacją VR jednego z IP z portfolio grupy.

„Nie zmieniamy planów wydawniczych dotyczących innych gier, nie widzimy takiej potrzeby. Zespoły są niezależne, każdy z nich realizuje inny projekt i ma zapewnione osobne zasoby. Jedyną zmianą jest to, że jeśli chodzi o Project Dagger to nie będzie już finansowany przez dotychczasowego wydawcę, ale przez nas. To tylko powoduje po naszej stronie przyspieszenie prac związanych z rozwijaniem kompetencji wydawniczych” – zapewniał Sebastian Wojciechowski w rozmowie z PAP Biznes.

Spółka podkreśliła, że ma zapewnione finansowanie projektu Dagger na najbliższe 12 miesięcy. Jednak nie wyklucza sytuacji, że zdecyduje się na finansowanie dłużne tej produkcji. W opublikowanym raporcie za I półrocze 2022 roku, przychody wyniosły 90,6 mln zł, a zysk netto 25,5 mln zł. Konsensus PAP Biznes zakładał, że zysk netto PCF Group sięgnie 26,4 mln zł, a przychody wyniosą 104,4 mln zł.

people can fly wyniki

Źródło: Spółka

Zobacz także: Creepy Jar odnotowuje znaczny wzrost wyników w I półroczu 2022 roku. Green Hell nadal świetnie się sprzedaje

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.