W tym tygodniu odbędą się 3 premiery polskich gier. Wśród wydawców PlayWay i Movie Games
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
26 lip 2022, 12:22

Producenci gier z Polski wracają do premier. W tym tygodniu zadebiutują produkcje od trzech studiów m.in. Big Cheese Studio i Movie Games

Polskie spółki wracają do premier. Tylko w tym tygodniu zadebiutuje kilka rodzimych tytułów m.in. Fire Commander od Pixel Crow Games.

Ostatnim hitem na rynku gier okazał się Stray, przygodowa produkcja akcji, w której można wcielić się w rolę... kota. Najwyższy czas, aby do gry wróciły polskie tytuły, po chwilowej przerwie od premier. Co prawda, druga połowa 2022 roku będzie stała pod znakiem symulatorów, o czym pisaliśmy na początku miesiąca, jednak to nie oznacza, że któryś z nich nie odniesie sukcesu komercyjnego.

W tym tygodniu przed nami trzy „giełdowe” premiery. 27 lipca w wersji pecetowej debiutuje gra Fire Commander od Pixel Crow Games. Następnego dnia czekają nas dwie premiery: Cooking Simulator VR na Oculus Quest 2 od Big Cheese Studio oraz Yacht Mechanic Simulator od Punch Punk Games. Natomiast w przyszłym tygodniu planowane są dwie, większe premiery od Ice Code Games oraz 11 bit studios, o czym jeszcze napiszemy.

Zobacz także: Czeka nas wysyp polskich symulatorów. Kalendarz premier gier spółek z GPW i NewConnect na II półrocze 2022 roku

Fire Commander od Pixel Crow Games

Pixel Crow Games jest „świeżakiem” na warszawskiej giełdzie, ale na pewno nie w branży gier. Studiem kieruje Maciej Miąsik, przez niektórych określany już weteranem na polskim rynku. 27 lipca, na razie w wersji pecetowej debiutuje gra Fire Commander, która dzień przed znajduje się na 550 miejscu Global Top Wishlist platformy Steam. Początkowo zakładana była możliwość współpracy z zewnętrznym wydawcą, jednak Pixel Crow pozostało przy wydaniu gry przez Movie Games. Warto również mieć na uwadze, że przy produkcji pracowało studio Atomic Wolf.

Demo Fire Commander miało premierę już w ubiegłym roku, a w tym roku przeprowadzone zostały playtesty, w których wzięło udział około 4 tys. osób. Natomiast w połowie czerwca udostępniono prolog zatytułowany First Response, który nie przyciągnął uwagi zbyt wielu graczy. Produkcja otrzymała zaledwie 60% pozytywnych recenzji, a peak graczy nie przekroczył 40 osób. W czerwcu spółka szacowała, że budżet bez marketingu to około 700 tys. zł.
 

Cooking Simulator powraca na VR

Jak na razie Cooking Simulator to jedyna produkcja w portfolio Big Cheese Studio. Mimo to, gra odniosła spory sukces, również na arenie międzynarodowej. Mowa tutaj o nagrodzie od platformy Steam na początku 2022 roku w kategorii najlepsza gra VR. Cooking Simulator oczywiście był najpierw wydany na pecety, później dostał wersje konsolowe, a na koniec doczekał się też wirtualnej rzeczywistości.

Portowanie gry na gogle wirtualnej rzeczywistości wspiera firma GameBoomVR, która w ostatnich miesiącach przygotowywała wersję gry pod gogle Oculus Quest 2. Wejście na Oculus Store to pewnego rodzaju wyróżnienie, a odniesienie sukcesu wcale nie jest takie łatwe. Ostatnio bardzo dobrą sprzedażą na tej platformie mogło się pochwalić Incuvo ze swoją wersją Green Hella, a zdecydowanie gorzej poradziła sobie firma z wieloletnim doświadczeniem (mowa o Carbon Studio przy okazji premiery gry z uniwersum Warhammera).

Dlatego Big Cheese Studio pokłada spore nadzieje w premierze gry 28 lipca. Możliwe, że jeszcze w tym roku ukaże się druga część Cooking Simulator, początkowo w wersji pecetowej.

„Technologie wirtualnej rzeczywistości zyskują na znaczeniu, a popyt na gogle VR w ciągu kilku najbliższych lat może wzrosnąć nawet kilkukrotnie. Obecnie największą i dynamicznie rozwijaną platformą dla tego sprzętu jest Oculus Quest 2, gdzie do końca 2021 roku sprzedano ponad 10 mln urządzeń. Wiążemy więc spore nadzieje względem zbliżającej się premiery” – powiedział Jakub Rafał, dyrektor finansowy Big Cheese Studio.

Yacht Mechanic Simulator od Punch Punk, Image Power i nawet PlayWay

To trzecia premiera zaplanowana na ten tydzień. O spółce Punch Punk ucichło po niezbyt udanej premierze gry This is the Zodiac Speaking. Teraz firma odpowiada za produkcję tytułu Yacht Mechanic Simulator, gdzie wydawcą jest Image Power, ale również PlayWay. Gra nie cieszy się ogromną popularnością wśród graczy, tytuł na razie znajduje się na 662 miejscu Global Top Wishlist platformy Steam.

Yacht Mechanic Simulator to gra wykonana właśnie na zlecenie Image Power, gdzie PlayWay posiada ponad 21% udziałów w akcjonariacie. W ubiegłym roku przeprowadzono na produkcję zbiórkę crowdfundingową na Kickstarterze, w ramach której pozyskano 10,2 tys. CAD. Wcześniej gra miała jeszcze w tytule „2021”, co sugerowało datę premiery, której nie dotrzymano. I choć planowano premierę multiplatformową, to na razie gracze otrzymają wersję pecetową.
 


Kolejny tydzień również będzie stać pod znakiem polskich premier. Mowa o South of the Circle od 11 bit studios oraz Hard West 2 od Ice Code Games. Czekamy na efekty.

Zobacz także: Wall Street czeka na wyniki finansowe Alphabet. Wyniki Google wyznaczą trend dla całego sektora technologicznego

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost