Dywidenda z Enter Air w 2024 roku będzie rekordowa
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
21 maj 2024, 16:58

Enter Air wraca do wypłat zysków. Dywidenda w 2024 roku będzie rekordowa

Zarząd Enter Air, największej prywatnej linii lotniczej w Polsce, zarekomendował wypłatę rekordowej dywidendy. Tym samym spółka zamierza wrócić do regularnego dzielenia się zyskiem po trudnym okresie związanym z pandemią. Tegoroczna dywidenda zostanie wypłacona pod warunkiem wcześniejszej spłaty pożyczek od Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Akcjonariusze otrzymają też część zachowanych zysków z lat ubiegłych.

Enter Air, lider rynku lotniczego w Polsce, specjalizujący się w obsłudze połączeń czarterowych dla biur podróży, zakłada wypłatę w formie dywidendy 4,40 zł na akcję. Na wypłatę zostanie przeznaczony cały zysk jednostkowy za rok 2023 w kwocie 46,3 mln zł netto oraz kapitał zapasowy w w wysokości 30,9 mln zł. Można więc uznać, że tegoroczna dywidenda zawiera także niewypłacone środki z poprzednich lat więc jest formą rekompensaty dla inwestorów za brak wypłat aż od 2019 r.

Dywidenda zostanie wypłacona 28 sierpnia 2024 roku, z dniem dywidendy wyznaczonym na 15 sierpnia 2024 roku. Stopa dywidendy wynosi ok. 6,2% przy aktualnym kursie akcji.
 

Kurs akcji Enter Air od początku 2021 roku

Enter Air (2)

„Debiutując na GPW w 2015 roku obiecaliśmy naszym akcjonariuszom, że wraz z naszym rozwojem będziemy się z nimi dzielić osiąganymi zyskami wypłacając dywidendę. Pandemia, która spowodowała największy w historii kryzys lotniczy przerwała ciągłość tej deklaracji i zmusiła nas do skorzystania ze wsparcia PFR, które pozwoliło nam przetrwać najtrudniejsze miesiące, ale jednocześnie uniemożliwiło wypłacanie dywidendy” - mówi Grzegorz Polaniecki, członek zarządu i dyrektor generalny Enter Air.

Zobacz także: 17 spółek z bardzo wysoką stopą dywidendy powyżej 8%, a nawet 10%

Powrót do wypłat dywidend pod pewnym warunkiem

To będzie pierwsza dywidenda Enter Air po czterech latach przerwy, wynikającej z kryzysu spowodowanego pandemią. Ostatnia dywidenda w wysokości 0,70 zł na akcję była wypłacona w 2019 roku. Wcześniej spółka regularnie dzieliła się zyskiem z akcjonariuszami, wypłacając dywidendy w latach 2016-2018.

„Mocno pracowaliśmy, żeby wrócić do pełnej efektywności operacyjnej i 2023 rok zakończyliśmy z rekordowymi przychodami oraz solidnym zyskiem. Chcemy spłacić nasze zobowiązania wobec PFR przed terminem i podzielić się zyskiem a akcjonariuszami, rekomendujemy aby na dywidendę trafiło też część zysków z lat ubiegłych, łącznie 77,2 mln zł” – dodaje Grzegorz Polaniecki.

Jest jednak warunek wypłaty dywidendy. Wypłata dywidendy jest uzależniona od całkowitej spłaty pożyczek otrzymanych w ramach rządowego programu „Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Dużych Firm”. Termin spłaty pożyczek został wyznaczony na 14 sierpnia 2024 roku, czyli dzień wcześniej niż uchwalony dzień dywidendy. W przypadku niespełnienia tego warunku, zysk za rok 2023 zostanie przeznaczony na kapitał zapasowy spółki.
 

Dywidendy Enter Air

Zobacz także: Dywidenda z PZU w 2024 roku będzie rekordowa. Spółka podzieli się z akcjonariuszami zyskiem 14 rok z rzędu

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost