8 spółek regularnie wypłacających dywidendy, które opierają się spadkom na giełdzie
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
21 lut 2022, 06:33

8 spółek dywidendowych, które opierają się spadkom na giełdzie

W tej chwili, według algorytmów Sindicator.net, niemal 70% spółek z GPW znajduje się w trendzie spadkowym i w takim też trendzie znajduje się sam indeks WIG. Rynek jest niezwykle słaby, ale są spółki nie poddające się spadkom. Są to firmy, które ponadto wykazują rosnące wyniki i dzielą się zyskiem z inwestorami od lat.

Podczas krachów i bess pojawia się grupa spółek, których kurs mimo wszystko rośnie lub chociaż spada znacznie wolniej. Te silnie relatywnie spółki mają szansę być pierwsze we wzrostach jak sytuacja na rynku się odwróci – brak wyprzedaży akcji świadczy o wierze inwestorów w ich wartość. Jednak by tak się stało, musi istnieć poparcie w ich stabilności finansowej.
 

Indeks WIG (góra) z analizą trendu (środek) i procentową liczbą spółek w poszczególnych trendach (dół) lata 2019 - 2021

WIG_trends_all_p0

źródło: Sindicator.net

Dlatego też, spośród spółek których kursy na giełdzie są relatywnie silne, wybraliśmy takie spółki, które generują co roku zyski i starają się je zwiększać. Dodatkowo chcą się nimi dzielić w postaci dywidendy – możliwość i chęć wypłaty gotówki jest najlepszym dowodem na stabilizację finansową.

Znaleźliśmy 8 takich spółek: dywidendowych, z rosnącymi przychodami, zyskami oraz płynnym kursem utrzymującym swoją wartość mimo powszechnych spadków.

Zobacz także: Inwestorzy na GPW boją się, że czeka nas krach i wybuchnie kryzys. Dlatego polska giełda wyceniana jest już naprawdę nisko 

Silne relatywnie spółki dywidendowe

Dwie spółki, które wypłacają regularnie dywidendę od co najmniej 8 lat, utrzymują wysoką, silną pozycję w zestawieniu siły relatywnej – oznacza to, że ich kursy relatywnie do innych spółek najszybciej rosną, albo najwolniej spadają. Są to iFirma #IFI oraz Banco Santander #SAN.

iFirma może pochwalić się 12 latami regularnych wypłat dywidendy, która rosła z czasem. Ponadto spółka wypłaca, jako jedna z nielicznych, częste zaliczki na poczet dywidendy – już w marcu inwestorzy otrzymają 0,23 zł na akcję, czyli najwyższą jak do tej pory jednorazową wypłatę.

Historią kilkunastu lat regularnych wypłat mogą też pochwalić się trzy kolejne spółki, których kurs jest silny relatywnie. Są to ATM Grupa #ATG, Asseco SEE #ASE i Asseco BS #ABS. Wszystkie wykazują wzrost przychodów i zysków. Spółki z grupy Asseco regularnie zwiększają wartość wypłat i w tym roku także mają szansę na kontynuowanie tego trendu.

Podobnie do powyższych kurs akcji jest silny relatywnie, a wypłaty zysków się zwiększają, u spółki Ambra #AMB. Jednak ze względu na przesunięcie roku obrotowego, następna dywidenda z Ambry będzie mogła być wypłacona dopiero na jesieni.

Przychody i zyski rosną też w przypadku kolejnych dwóch spółek silnych relatywnie. Są to Transpolonia #TRN i PCC Rokita #PCR. Obie wypłacają regularnie dywidendy od kilku lat.
 

8 spółek silnych relatywnie wypłacających dywidendę od lat

Nazwa spółkiTrend krótkoterminowyTrend długoterminowySiła relatywna 130-dniowa (pozycja)Od tylu lat dywidenda jest wypłacana
IFIRMA (IFI)Wczesna dystrybucjaŚredni trend wzrostowy1 (13)od 12 lat
SANTANDER (SAN)Silny trend wzrostowySłaby trend spadkowy1 (18)od 8 lat
ASSECOSEE (ASE)Wczesna dystrybucjaŚredni trend wzrostowy2 (24)od 12 lat
ATMGRUPA (ATG)Wczesna dystrybucjaSilny trend wzrostowy2 (34)od 18 lat
ASSECOBS (ABS)Wczesna dystrybucjaŚredni trend wzrostowy2 (35)od 13 lat
AMBRA (AMB)Średnia dystrybucjaSłaby trend wzrostowy3 (52)od 13 lat
TRANSPOL (TRN)Średnia dystrybucjaSłaby trend wzrostowy3 (55)od 4 lat
PCCROKITA (PCR)Średnia dystrybucjaSłaby trend wzrostowy3 (57)od 7 lat


 

Zobacz także: Dywidendy, terminarz wypłat, artykuły, analizy w Strefie Inwestorów 

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.