7 dywidendowych spółek z polskiej giełdy w silnym trendzie wzrostowym
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
04 lis 2019, 06:00

7 dywidendowych spółek w silnym trendzie wzrostowym na przekór spadającym indeksom

Od początku wakacji indeks WIG znajduje się w trendzie spadkowym. Już ponad połowa spółek na giełdzie znajduje się w trendzie spadkowym i ich liczba powoli, ale systematycznie rośnie. Na szczęście na drugim biegunie mamy całkiem pokaźną liczbę spółek uparcie podążających pod prąd, czyli na północ. Ich kurs znajduje się w silnym trendzie wzrostowym, zarówno w perspektywie krótkoterminowej, jak i długoterminowej. Ponadto część z nich poprawia wyniki i wypłaca regularnie dywidendy. Wybraliśmy 7 najciekawszych z nich.

Trend spadkowy na polskim rynku giełdowym

Coraz więcej spółek wykazuje słabość. Obecnie już 54% wszystkich notowanych na GPW walorów znajduje się w krótkoterminowym trendzie spadkowym. Nie jest to najgorszy wynik, ale może stanowić potwierdzenie utrzymującej się z krótką przerwą od połowy 2017 roku niepokojącej tendencji.

Indeks WIG wraz z trendem krótko i długoterminowym (góra). Procent spółek w trendzie (dół) spadkowym (czerwona linia) oraz wzrostowym (zielona linia)

Trendy

Źródło: Sindicator.net


Z drugiej strony wciąż utrzymuje się stała liczba spółek w trendzie wzrostowym, stanowią one około 30% notowanych. Co więcej, aż 41% spośród nich wykazuje silny trend wzrostowy, nie tylko krótkoterminowy, ale także długoterminowy - na przekór całemu rynkowi. Przekładając to na liczby – mowa tu o 59 spółkach o mocno rosnących kursach. Z tak dużego grona wybraliśmy kilka najciekawszych.

Zobacz także: 9 dywidendowych spółek, w których dywidenda w przyszłym roku może wzrosnąć 

7 silnie rosnących i dywidendowych spółek

Spośród tak dużego grona silnie rosnących walorów wybraliśmy te, które mają szansę na utrzymanie tej tendencji w przyszłości. By pozytywny trend trwał, wymagane są stabilne podstawy. Sprawdziliśmy więc, które spółki wykazują rentowność i wzrost przychodów oraz zysków. Ponadto preferowaliśmy te, które są w stanie regularnie dzielić się zyskami z akcjonariuszami od co najmniej 5 lat. To ostatnie kryterium w sposób jednoznaczny udowadnia, że spółki potrafią generować regularne nadwyżki finansowe, co sprzyja utrzymaniu się popytu na ich akcje.

Kruszwica #KSW (+21% od początku roku)

Akcje największego w Polsce przetwórcy nasion oleistych i producenta tłuszczów roślinnych po gigantycznych spadkach w 2018 r. mocno odbiły. Spółka wykazuje systematyczny wzrost przychodów i zysków. Pod koniec 2018 roku przychody wzrosły o 4% do 2,7 mld zł, a zyski ze sprzedaży powiększyły się o 65%. Zysk netto podwoił się.

Także skumulowane dane za ostatnie zaraportowane 12 miesięcy są lepsze od wyników rocznych. Przychody wzrosły o kolejne 6% przy wzroście zysku ze sprzedaży o 17%. Ponadto Kruszwica jest jedną z nielicznych spółek płacących regularnie dywidendy od 15 lat
 

KSW_p0

Eurocash #EUR (+33% od początku roku)

Eurocash wypłaca regularnie dywidendy od 14 lat. Spółka szybko się rozwija w sposób organiczny oraz poprzez akwizycje. Przychody grupy wzrosły o 9% w 2018 r. i o kolejne 5% w porównując dwa ostatnio zakończone półrocza do ostatniego raportu rocznego. Przy tak dużej skali działalności jest to całkiem przyzwoity wynik.
 

EUR_p0

Zobacz także: Eurocash mocno inwestuje i płaci wysoką dywidendę. Ceną jest spadek kapitałów własnych spółki 

Dom Development #DOM (+50% od początku roku)

Dom Development od początku roku zadziwia szybkim tempem wzrostu kursu akcji. Spółka zwiększa regularnie od kilku lat przychody oraz zyski. Wyniki za ostatnie 12 zaraportowanych miesięcy są o 7% lepsze pod względem przychodów i o 16% pod względem zysku ze sprzedaży od wyników za 2018 r. Spółka wypłaca też regularnie od 13 lat coraz wyższą dywidendę.
 

DOM_p0

Ambra #AMB (+35% od początku roku)

Regularne i coraz wyższe dywidendy to także wizytówka Ambry, producenta i dystrybutora win. Spółka wypłaca zyski od 2005 r. W tym roku akcjonariusze otrzymali dywidendę rekordowej wysokości 70 gr na akcję. W zakończonym roku obrotowym 2018/2019 Ambra wygenerowała o 10% wyższe przychody i zyski ze sprzedaży. Kurs spółki utrzymuje się w trendzie wzrostowym od początku roku.
 

AMB_p0

Zobacz także: Ambra zbuduje sieć sklepów stacjonarnych w Czechach 

Asseco South Eastern Europe #ASE (+87% od początku roku)

W mocnym trendzie wzrostowym są też akcje Asseco SEE. Spółka od lat zwiększa regularnie przychody oraz zyski na każdym poziomie. Przychody za ostatnie 4 kwartały wzrosły o 12% w porównaniu do 2018 r., natomiast zysk ze sprzedaży wzrósł o 16%. Spółka wypłaca też regularnie dywidendy, od 10 lat, starając się zwiększać ich wartość.
 

ASE_p0

LiveChat Software #LVC (+54% od początku roku)

Mocno rosną wyniki spółki LiveChat. W przesuniętym roku obrotowym zakończonym w marcu 2019 r spółka wygenerowała 109 mln przychodów, wobec 89 mln rok wcześniej. Zysk ze sprzedaży wzrósł o 15%, a zysk netto o 19%. LiveChat wypłaca dywidendy regularnie od 6 lat.
 

LVC_p0

Eurotel #ETL (+24% od początku roku)

Ostatnią spółką w tym zestawieniu jest Eurotel, który wpłaca niemal bez przerwy dywidendy od 2007 r., a ich wartość systematycznie rośnie. Przychody za ostatnie zaraportowane 4 kwartały wzrosły o 9% w stosunku do 2018 r. Zaś zysk netto wzrósł o 19%.
 

ETL_p0

Spółki w silnym trendzie wzrostowym z rosnącymi przychodami oraz zyskami wypłacające regularnie dywidendę od co najmniej 5 lat
 

SpółkaWzrost kursu od początku rokuUwagi
KRUSZWICA (KSW)21%Wypłaca regularnie dywidendę od 15 lat
EUROCASH (EUR)33%Wypłaca regularnie dywidendę od 14 lat
DOMDEV (DOM)50%Wypłaca regularnie dywidendę od 13 lat
AMBRA (AMB)35%Wypłaca regularnie dywidendę od 11 lat
ASSECOSEE (ASE)87%Wypłaca regularnie dywidendę od 10 lat
LIVECHAT (LVC)54%Wypłaca regularnie dywidendę od 6 lat
EUROTEL (ETL)24%Wypłaca regularnie dywidendę od 5 lat

WIG w ostatnich miesiącach znajduje się w trendzie spadkowym, którego siła zaczęła maleć. Liczne grono spółek w trendzie wzrostowym, wraz z silną reprezentacją rentownych i dywidendowych wśród nich, daje nadzieję na zatrzymanie spadków na całym rynku.

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.