Relacja czatu z prezesem zarządu Grupy LUG: Perspektywy na IV kwartał pozostają dobre wraz z wysokim poziomem portfela zamówień
Obrazek użytkownika Czaty
10 lis 2021, 15:00

„Perspektywy na IV kwartał pozostają dobre wraz z wysokim poziomem portfela zamówień” - relacja czatu z prezesem zarządu Grupy LUG

W środę, 10 listopada 2021 r. odbył się czat inwestorski z prezesem zarządu Grupy LUG, Ryszardem Wtorkowskim. Podczas spotkania rozmawialiśmy o wynikach finansowych za III kwartał 2021 roku. Inwestorzy zadawali również pytania o realizację inwestycji oświetleniowej w Warszawie, prognozy na kolejne miesiące, ekspansję zagraniczną oraz portfel zamówień.

W spotkaniu wzięło udział blisko 250 inwestorów. Zapraszamy do lektury całej relacji z czatu.

Obrazek użytkownika Janusz Maruszewski
Janusz Maruszewski

Zapraszamy na czat inwestorski z prezesem zarządu Grupy LUG, Ryszardem Wtorkowskim. Podczas spotkania porozmawiamy o wynikach finansowych za III kwartał 2021 roku.

 

Spotkanie rozpocznie się w środę, 10 listopada 2021 r. o godz. 12:00. Już teraz zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem poniższego formularza.

 

W przypadku chęci zadania kilku pytań, prosimy je zadawać pojedynczo i za każdym razem klikać przycisk "Wyślij". Ułatwi to przedstawicielom spółki odpowiadanie na pytania.

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Dzień dobry, witam wszystkich na czacie poświęconym wynikom naszej grupy kapitałowej za III kwartał bieżącego roku. Za nami trzy miesiące wytężonej pracy w niestabilnym środowisku gospodarczym. Zapraszam do zadawania pytań, chętnie przybliżę Państwu szczegóły naszej działalności.

Obrazek użytkownika Anonim
Dr. Salah eddine Rachidy

Dzień dobry i pozdrawiani z Maroko, Casablanca.

 

Firma LUG była w Maroko ostatnio, jaki plan ma teraz Pan w Maroko?

 

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Rzeczywiście w połowie września uczestniczyliśmy w misji gospodarczej polskich przedsiębiorców do Królestwa Maroka. Wydarzenie to było okazją do odbycia licznych spotkań biznesowych na szczeblu lokalnego biznesu oraz władz, co pozwoliło nam dogłębnie poznać perspektywy marokańskiego rynku inwestycyjnego. Nasza firma już od kilku lat realizuje interesujące projekty oświetleniowe na terytorium Królestwa Maroka. Stale rozwijamy współpracę z kluczowymi partnerami w tym kraju i zwiększamy swój udział w rynku. Podczas misji ocenialiśmy możliwości pogłębienia tej współpracy i ważyliśmy szanse na dynamiczne zwiększenia aktywności na tym rynku. Wkrótce planujemy kolejną podróż do Królestwa Maroka i po jej zakończeniu będziemy formułować konkretne plany. Oceniamy jednak, że perspektywy tego rynku są ogromne i chcemy uczestniczyć w realizowanych w Maroku projektach inwestycyjnych.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Dzień dobry, jak Pan osobiście ocenia wyniki III kwartału?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Jak już wspominaliśmy w naszym komunikacie prasowym przychody są na rekordowym poziomie. Oczywiście borykamy się z rosnącymi cenami surowców i komponentów oraz niskim poziomem ich dostępności. Ten ostatni element jest dodatkowym czynnikiem powodując nienaturalny wzrost kosztów. Wszystko to ma wpływ na zmniejszającą się rentowność długoterminowych umów. Staramy się renegocjować tam, gdzie jest to możliwe zaoferowany poziom cen, jednakże jak widać na wykresach naszych wyników rentowność projektów spadła do poziomu 37,7% i jest niższa o 1,6 pp r/r. Aby zaradzić tej sytuacji od 1 stycznia podnosimy kolejny raz cenę naszych produktów, co jak dotąd spotyka się ze zrozumieniem naszych odbiorców. Portfel zamówień w dalszym ciągu jest na wysokim poziomie, jednak ograniczony jest możliwością realizacji w kontekście aktualnej sytuacji rynkowej w łańcuchu dostaw. Dodatkowym elementem, który wpływa na niestabilność dostaw są rosnące ceny transportów i ograniczenia w transportach morskich, kolejowych i lotniczych.

Obrazek użytkownika Anonim
GOŚĆ

Jak udało Wam się osiągnąć tak wysokie przychody w tak niepewnych czasach?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Dynamika przychodów rzeczywiście jest na bardzo satysfakcjonującym poziomie przekraczającym 39% r/r. Zgodnie z cyklem budowlanym zazwyczaj druga połowa roku pozwala osiągać nam lepsze wyniki. W tym roku cieszy nas ten fakt podwójnie bo zdecydowanie poprawiliśmy wyniki r/r osiągając rekordowy poziom przychodów w kwartale oraz dokonaliśmy tego funkcjonując w naprawdę trudnym otoczeniu gospodarczym, pod silną presją cenową, walcząc o komponenty oraz ciągłość łańcuchów dostaw. Źródła naszego sukcesu to: systematycznie budowany portfel zamówień, ciągły rozwój portfolio produktowego, intensywna codzienna współpraca z naszymi partnerami zarówno w obszarze zakupu komponentów jak i sprzedaży naszych produktów. Mamy wieloletnie doświadczenie w realizacji najbardziej prestiżowych projektów oświetleniowych na całym świecie. Nasi partnerzy wiedzą, że mogą nam zaufać i powierzyć swoje inwestycje, a nasz niezwykle zaangażowany zespół zrobi wszystko by ich nie zawieść.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jakie perspektywy widać obecnie na IV kwartał?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Perspektywy na IV kwartał pozostają dobre wraz z wysokim poziomem portfela zamówień.
Tym co w znacznej mierze będzie wpływało na przestrzeni tego kwartału na jego realizację to niestabilna sytuacja w łańcuchu dostaw, sytuacja polityczna na Białorusi, przez którą przebiegają transporty kolejowe z Chin, a także sytuacja pandemii COVID-19, która powoduje zatrzymanie funkcjonowania operatorów logistycznych.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jak Pan ocenia funkcjonowanie spółki i ryzyka związane z "niedoborami wszystkiego" i inflacją? Czy to jest do zarządzenia, czy tu nadal występują istotne ryzyka i niewiadome na 2022?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Przewidywalnymi wzrostami cen i zakładaną inflacją jesteśmy w stanie zarządzać mając na uwadze nasze długoletnie doświadczenie w funkcjonowaniu spółki. Najbardziej zaskakującym elementem są szybkie fluktuacje - zarówno wzrosty jak i spadki, które mogą powodować krótkoterminową destabilizację w zakresie rentowności. Aktualna sytuacja rynkowa jest dla nas kolejnym doświadczeniem, które poszerza nasze horyzonty w zakresie zarządzania ryzykami spółki. W trudnych i nieprzewidywalnych czasach, z którymi mierzymy się w tej chwili istotne jest, aby funkcjonować odpowiedzialnie względem wszystkich naszych partnerów i pracowników co czynimy już od wielu lat i to w dużej mierze pozwala nam elastycznie reagować na wszelkiego rodzaju ryzyka.

Obrazek użytkownika Anonim
gość

Czy planujecie dalszą ekspansję zagraniczną?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Prowadzimy intensywne działania zmierzające do poszerzenia obszaru naszego funkcjonowania zarówno na rynkach wschodzących jak i gospodarkach rozwiniętych. W nawiązaniu do strategii pracujemy nad rozwojem rynków eksportowych dążąc do realizacji założonego poziomu 75 procent udziałów w przychodach.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy kontrakt w Warszawie już ruszył i zaczął generować przychody?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

I faza projektu została zakończona zgodnie z harmonogramem i polegała na opracowaniu wdrożeniu dwóch nowych produktów dedykowanych dla Warszawy. Aktualnie trwa proces projektowania fotometrycznego dla konkretnych ulic czego następstwem będzie doprecyzowanie harmonogramu dostaw w I kwartale 2022 roku.
Pierwsze przychody w wysokości 1,7 mln złotych zostały odnotowane już w wynikach spółki.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Dzień dobry,
chciałem się dowiedzieć jak wygląda realizacja przetargów dla ZDM w Warszawie. Czy zakończyliście już Państwo dostawy w ramach mniejszego przetargu na oświetlenie na masztach? Czy w przetargu na prawie 40000 opraw kontrakt jest realizowany terminowo?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Widzimy, że kontrakt "warszawski" cieszy się dużym zainteresowaniem, dlatego warto tutaj wspomnieć o mniejszym przetargu (oświetlenie na masztach), w ramach którego dostarczyliśmy już wszystkie oprawy. Ze względu na bardzo dobre wyniki oświetlenia zamawiający postanowił wykorzystać prawo opcji w całości zwiększając wartość zamówienia o 500 opraw. Jeżeli chodzi o duży przetarg na dostawę 40 tys. opraw to wszystkie prace przebiegają terminowo . W październiku zakończyliśmy wdrożenie oprogramowania do zarządzania infrastrukturą, które integruje bazy danych o oprawach, słupach, rozdzielniach, kablach. Oprogramowania to pozwala na kontrolowanie stanu opraw ich regulowanie, zgłaszania usterek co zdecydowanie skróci czas usuwania awarii i pozwoli na dostosowanie poziomu oświetlenia do dynamicznie zmieniających się potrzeb stolicy.

Obrazek użytkownika Anonim
Krzysztof P

Czy spółka realizuje jakieś duże kontrakty, które negatywnie wpływają na marżę ze sprzedaży, a jeżeli tak to kiedy przewidujecie, że ulegną one zakończeniu. Z jaką przewidywaną marżą realizujecie nowe kontrakty?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Należy podkreślić, że pracujemy z dużymi inwestycjami, na których ceny są uzgadniane z wielomiesięcznym, czasem nawet 2-3 letnim wyprzedzeniem. Takie „zafixowne” kontrakty są trudne do negocjacji i mimo, że kalkulujemy w nich zawsze pewien poziom ryzyka to obecna sytuacja na rynku surowców i komponentów jest bezprecedensowa na skalę światową i predykcja obecnych cen była praktycznie niemożliwa. Duże kontrakty realizowana są przez wiele miesięcy czasami nawet lat dlatego nasza uwaga skierowana jest na zabezpieczaniu długoterminowym cen surowców na bazie kontraktów długoterminowych a także zabezpieczaniu kursów walut pod konkretne wartości kontraktów. Wpływ i skala fluktuacji cen komponentów tak naprawdę będzie widoczna po zakończeniu tych kontraktów i w aktualnej sytuacji rynkowej nie ma chyba nikogo kto jest w stanie przewidzieć wszystkie ryzyka. Nowe kontrakty ofertujemy na poziomach zapewniających nam 40 procentową rentowność zysku brutto na sprzedaży m.in. poprzez okresową aktualizację cenników, podobnie jak to czyniliśmy w poprzednich okresach.

Obrazek użytkownika Anonim
rubik

Dzień dobry,
cieszą rekordowe przychody ze sprzedaży - efektywność działalności pozostaje jednak słabym poziomie. Czy to nie jest czas aby dokonywać kolejnych podwyżek cen produktów?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Jak już wspominałem od 1 stycznia 2022 roku zapowiedzieliśmy kolejną podwyżkę cen naszych produktów, stanowiącą wyrównanie wzrostu cen komponentów i surowców.

Obrazek użytkownika Anonim
Krzysztof P

Jak dużych nakładów inwestycyjnych można się spodziewać odnośnie Centrum Badawczo-Rozwojowego w Nowym Kisielinie?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Jak podawaliśmy w raporcie okresowym poziom nakładów inwestycyjnych na rozwój Centrum Badawczo-Rozwojowego w Nowym Kisielinie przeznaczymy 8,2 mln złotych. Dziś patrząc z perspektyw czasu widzimy, że była to dobra decyzja podjęta w odpowiednim czasie mając na uwagę aktualne ceny realizacji podobnych inwestycji.

Obrazek użytkownika Anonim
Krzysztof P

Z czego wynika aż tak duży wzrost kosztów finansowych, które nieproporcjonalnie mocniej rosną niż poziom zadłużenia.

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Wyższy poziom sprzedaży, a tym samym zwiększony poziom zakupów wiąże się ze zwiększonym finansowaniem tychże działań. Wraz ze wzrostem niepewności w większym stopniu niż dotychczas zaczęliśmy wykorzystywać akredytywy importowe i eksportowe, które zwiększają poziom bezpieczeństw zarówno po stronie nabywcy jak i dostawcy.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jak bardzo wzrost kosztów transportu wpłynął na marżę w zeszłym półroczu, a jak może wpłynąć w następnych kwartałach?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Ożywienie gospodarcze oraz rosnące zapotrzebowanie na surowce i komponenty na całym świecie stymulowały dodatkowy popyt na usługi transportowe, co przy ograniczonej przepustowości na pojedynczym transporcie przełożyło się na kilkukrotny (niekiedy pięciokrotny) wzrostów kosztów. Obecnie największe wzrosty obserwowane są na kluczowych szlakach transportowych a ceny podyktowane są dostępności stali na rynku oraz ograniczoną podażą kontenerów. My również korzystamy z tych szlaków co również przyczyniło się do obniżenia rentowności w III kw. Nasze działania ukierunkowane są na dywersyfikację zakupów komponentów ulokowanych bliżej naszych zakładów produkcyjnych oraz na poprawę zdolności prognozowania struktury sprzedaży i zakupów.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy jest na horyzoncie, w najbliższych miesiącach jeszcze jakiś duży przetarg, podobny do tego co jest realizowane w Warszawie?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Nasza strategia ukierunkowana jest na zdobywanie coraz większych wolumenowo kontraktów dlatego aktualnie prowadzimy rozmowy na różnych rynkach w celu zdobycia dużych projektów, kilka z nich wygląda obiecująco. Aktywnie organizujemy również działania edukacyjne zmierzające do zwiększenia świadomości odbiorców na temat wpływu oświetlenia na jakość życia i bezpieczeństwo w miastach, przemyśle. Największe metropolie postrzegają nas jako ekspertów w zakresie oświetlenia konsultując z nami swoje plany rozwojowe w tym obszarze. Liczymy, że w odpowiednim momencie przełoży się to na wyniki Grupy.

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Dziękuję Państwu za udział w naszym czacie i liczne pytania. Na kolejną rozmowę zapraszam już w nowym roku gdzie podsumujemy cały 2021 rok. Życzę Państwu udanego i spokojnego Dnia Niepodległości.

Zostaw swój e-mail: przypomnimy Ci o zbliżającym się czacie, na kilka minut przed jego rozpoczęciem

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.